Tag: лед

Повеќе

За ноќи со пријателите: Направете нешто на кое сите ќе ви завидуваат

Направете вкусен и на изглед прекрасен лед дома. Ви требаат овошје по избор, како јагоди, аронија, боровинки, малини…и секако вода. Во сад за лед ставете од овошјето, па ставете вода. Оставете добро да се замрзне. Супер е со лимонади, сокови и коктели. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема […]

Tips & Tricks

Ставете коцка лед на плескавиците пред печењето – Нема посочно месо

Може да ви звучи чудно, но ако сакате сочно и вкусно месо на скара, потребно е да го знаете овој мал трик. Имено, ако сакате да испечете плескавици, ставете на нив коцка мраз на средина додека ги печете. Ќе бидат посочни и повкусни. Секако, секогаш користете свежи намирници, како и […]

Tips & Tricks

Заборавете на мачното чистење на ледот од ладилникот – Има лесен трик

Речиси секој од нас знае колку е макотрпно чистењето на ладилникот, но сега постои брз и едноставен трик со кој нема главоболка. Сè што треба е ѕидовите, фиоките или комората на ладилникот, во зависност од тоа што имате во него, да ги премачкате со малку масло. Тоа ќе создаде лизгава […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Три коцки лед ќе ја скратат најголемата мака на секоја домаќинка – големо олеснување

Сите знаеме колку е напорно перењето па пеглањето на алиштата, но сега е откриен генијален трик кој ќе ви заштеди време и пари. Постои лесен начин да ги испеглате испраните алишта, а тоа се само три коцки лед.Ставате чиста испрана облека во машината за сушење, ставате три коцки лед и […]

Tips & Tricks, Видео

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Направете чинија од лед – можно е

Со лед може да направите чинија и подметач за храна. Многу е практично и едноставно, еве како се изведува тоа: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на […]

Повеќе

Рекордно ниски температури ова утро – Скопје најстуен град

Во Скопје Петровец и Берово утрово е најладно, -21 степен. Минимални -20 се измерени во Битола, -19 во Тетово, -18 Куманово, Демир Капија и Штип, -17 во Струмица, -16 во Скопје Зајчев Рид и Прилеп, -15 во Крива Паланка, -14 во Виница, Дебар и Пожаране, -13 во Тополчани и Ѓуриште, […]

Повеќе

Вие сте од луѓето кои јадат лед? – ова е лоша вест за вас

Ако сте меѓу оние луѓе кои сакаат да грицкаат лед, откако ќе си го испијат пијалокот од чашата, имаме лоша вест за вас.Личностите кои патат о еден облик на анемија често имаат порив да јадат лед. Ова се симптомите кои не смеете да ги игнорирате: Слабост и омалаксаност, бледоликост, лош […]

Десерти

Еве како да направите млечен коктел со овошје

Еве како да направите млечен коктел со овошје… Уживајте 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти со банана: Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Мафини од банани Напиток кој заменува 100 стомачни Ви […]

Повеќе

Брзи декоративни коцки мраз во бои, дезени и вкусови

Организирате забава? Вие и вашите гости ќе бидете пресреќни со овој трик за декоративно освежување. Во калап за мраз наполнете од вашите омилени сокови во разни бои: портокал, црвен портокал, боровница, брусница, вишна, поединечно или комбинации во слоеви или употребете вода во која ќе додадете ливчиња од нане. Ставете го […]

Tips & Tricks

Спасете се од чешањето – Со јадење против здодевните комарци

Спасете се од отокот и чешањето по убод од здодевните комарци.На самото место каде ве каснал комарецот, може да ставите сирење, медицински алкохол, паста за заби или кора од банана и верувајте веднаш ќе престане чешањето. Може да употребите и сок од лимон и со него да го намачкате местото, […]