Tag: ладилник

Tips & Tricks

Ако ви пукнало јајце во фрижидерот не го фрлајте – искористете го вака

Ако некое од јајцата во фрижидер ви испукало, не го фрлајте. Може да го сварите со трик. Имено, напукнатите јајца замотајте ги во фолија, па ставете ги во вода. Вака ќе се сварат убаво и ништо нема да истече. Се надеваме дека успеваме да ви помогнеме со нашите трикови. Повеќе […]

Tips & Tricks

Ставете паричка во ладилникот – ќе решите голема „главоболка”

Ова е супер трик за вашето домаќинство. Ако одите на патување, или едноставно не сте дома, во секој момент може да снема електрична енергија. Тоа значи дека храната ќе стои одмрзната, а ако е така долго, може да се расипе. Ви требаат една шолја, вода и монета. Ставете ја водата […]

Препораки

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер – ова е најголемата грешка со која си штетиме

Лубеницата е дар од Бога во лето, освежува, богата е со витамини, вода и вкусна, помага и за диета. Она во кое сите грешиме во врска со неа, е местото каде ја чуваме. Имено, лубеницата не треба да стои во ладилник, а тоа го докажаа американски експерти и нутриционисти. Се […]

Tips & Tricks

Ставете кора од лимон во ладилникот – ќе си скратите голема мака

Земете еден лимон, пречесете го на пола и едната половина од кората ставете ја во аголот на ладилникот, а на нес ставете сол. Така лимонот со сол ќе ги впие сите мириси непријатни кои останале во фрижидерот. Тргнете ја кората од лимон по неколку часа. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го […]

Tips & Tricks

Нема веќе мачно чистење на ладилникот од фрижидерот – има лесен трик

Чистењето на ладилникот е навистина макотрпна работа и создава главоболки на домаќинките, но има лесен начин односно трик мразот брзо да го снема. Ладниот воздух не може да ја задржува влагата како топлиот, па мора некаде да акумулира а тоа е во затворениот простор како кај ладилникот, но може да […]

Tips & Tricks

Никогаш не ги чувајте јајцата до овие намирници во ладилник

Сите ги чуваме јајцата во фрижидер во местото на вратата кое е наменето за нив, но она што малкумина го знаат е дека лесно навлегуваат силни мириси во нив, па така им се губи и вкусот. Имено, во ладилникот никогаш не треба јајцата да ви стојат до продукти со силен […]

Meat

Предупредување за секоја домаќинка: Колку долго се чува месото и како да се подгрева

Месото секогаш откако ќе се приготви, без разлика дали станува збор за пилешко, свинско, телешко…се чува во ладилник.Сепак, потребно е да знаеме колку долго може да стои и дали е опасно по здравје/ Смее да се чува во ладилник најмногу два дена, по спремањето односно пржењето или печењето. Ако го […]

Tips & Tricks

И замрзнатата храна има рок – Колку долго може да стои во ладилник?

Речиси сите намирници се чуваат во ладилник, таму се безбедни за користење и по долго време, но сепак има временски период во кој може да стојат намирниците дури и во ладилникот.Храната треба да се замрзнува кога е најсвежа, но некои намирници не се замрзнуваат добро како јајца и компир. Течностите […]

Tips & Tricks

Заборавете на мачното чистење на ледот од ладилникот – Има лесен трик

Речиси секој од нас знае колку е макотрпно чистењето на ладилникот, но сега постои брз и едноставен трик со кој нема главоболка. Сè што треба е ѕидовите, фиоките или комората на ладилникот, во зависност од тоа што имате во него, да ги премачкате со малку масло. Тоа ќе создаде лизгава […]

Tips & Tricks

Морковот не се чува во ладилник – вака ќе трае подолго

Морковот може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Иако сите го чуваме во фрижидер, всушност со тоа правиме грешка. Тој се чува во ориз, со што влажноста не делува лошо на него и нема веднаш да се скапе. Пробајте го трикот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Рафаело торта – рецепт […]