Tag: ладилник

Tips & Tricks

Нема веќе мачно чистење на ладилникот од фрижидерот – има лесен трик

Чистењето на ладилникот е навистина макотрпна работа и создава главоболки на домаќинките, но има лесен начин односно трик мразот брзо да го снема. Ладниот воздух не може да ја задржува влагата како топлиот, па мора некаде да акумулира а тоа е во затворениот простор како кај ладилникот, но може да […]

Tips & Tricks

Никогаш не ги чувајте јајцата до овие намирници во ладилник

Сите ги чуваме јајцата во фрижидер во местото на вратата кое е наменето за нив, но она што малкумина го знаат е дека лесно навлегуваат силни мириси во нив, па така им се губи и вкусот. Имено, во ладилникот никогаш не треба јајцата да ви стојат до продукти со силен […]

Meat

Предупредување за секоја домаќинка: Колку долго се чува месото и како да се подгрева

Месото секогаш откако ќе се приготви, без разлика дали станува збор за пилешко, свинско, телешко…се чува во ладилник.Сепак, потребно е да знаеме колку долго може да стои и дали е опасно по здравје/ Смее да се чува во ладилник најмногу два дена, по спремањето односно пржењето или печењето. Ако го […]

Tips & Tricks

И замрзнатата храна има рок – Колку долго може да стои во ладилник?

Речиси сите намирници се чуваат во ладилник, таму се безбедни за користење и по долго време, но сепак има временски период во кој може да стојат намирниците дури и во ладилникот.Храната треба да се замрзнува кога е најсвежа, но некои намирници не се замрзнуваат добро како јајца и компир. Течностите […]

Tips & Tricks

Заборавете на мачното чистење на ледот од ладилникот – Има лесен трик

Речиси секој од нас знае колку е макотрпно чистењето на ладилникот, но сега постои брз и едноставен трик со кој нема главоболка. Сè што треба е ѕидовите, фиоките или комората на ладилникот, во зависност од тоа што имате во него, да ги премачкате со малку масло. Тоа ќе создаде лизгава […]

Tips & Tricks

Морковот не се чува во ладилник – вака ќе трае подолго

Морковот може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Иако сите го чуваме во фрижидер, всушност со тоа правиме грешка. Тој се чува во ориз, со што влажноста не делува лошо на него и нема веднаш да се скапе. Пробајте го трикот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Рафаело торта – рецепт […]

Tips & Tricks

Исушете ги алиштата брзо и во зима – тајната се крие во кујната

Вашите алишта особено на ниските температури, можат да се исушат брзо и без машина за сушење и радијатор,и тоа верувале или не во ладилникот. Се што треба е да земете кесе, да ги ставите мокрите алишта, и да ги ставите во ладилникот од фрижидерот, со што ладниот воздух е сув, […]

Tips & Tricks, Видео

Ставете три сунѓерчиња за садови во фрижидер – ќе заштедите брдо пари

Ако сатвите сунѓерчиња во вашиот ладилник, ќе заштедите куп пари. Ова е трик корисен за секоја домаќинка: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: На традиционален британски појадок со Џон Њуман Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна […]

Видео, Главни јадења

„ЛЕДЕНА ПИТА”: Дури и најискусните домаќинки не знаат за ова – ПИТА НАД ПИТИТЕ

🎥Creative and Delicious 😋❣️ By: @chefclubtv #tutorial #tutorials #diys #art #handmade #withlove #heart #decor #cute #pink #crafting #love #tutorialvideo #nifty #photooftheday #diy #moneysaver #makeover #joy #awesome #likeforlike #happy #yummy #instagood #moda #fashion #moda #nice #food #tips #cool A post shared by Hacks Diy Life (@hacks.diy.life) on Apr 12, 2017 at […]

Tips & Tricks

Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно

Некои намирници е добро да не ги држите во фрижидер како сите останати. На Универзитетот во Калифорнија е направено истражување според кое дел од овошјето и зеленчукот кои секојдневно ги консумираме не треба да се држат во фрижидер.Ова е листата: Јаболка Авокадо Диња Банана Киви Лимон Лимета Папаја Праска Пиперка […]