Tag: кујна

Tips & Tricks

КОРИСНИ СОВЕТИ: Вака намалете го чувството на глад

За да не бидеме гладни многу е важно како, кога и што јадеме. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да го совладате чувството на глад.Пијте вода со оброкот. Јадете бавно, а не набрзина. Појадокот  е најважен оброк, не го прескокнувајте. Никако не јадете доцна навечер. Шетајте, пешачете или […]

Повеќе

Цезар салатата се јаде низ целиот свет но ова сигурно не го знаевте!

Сите сакаме да уживаме во вкусот на Цезар салатата, но малкумина знаат за нејзините корени.Цезар салатата датира од далечната 1924 година, од Тихуана, Мексико, од ресторанот на Цезар Кардини, со име Cesar restaurante bar. На денот на независноста на Америка, 1924 година, Цезар немал доволно намирници за гостите и импровизирал. […]

Повеќе

Сите знаеме дека мајките не тераат да јадеме но… – приказна која го шокираше светот

Деби Ризон ја обвинува мајка си за својата прекумерна дебелина. Оваа девојка од Велика Британија вели дека има 300 килограми поради мајка си која ја убедувала да јаде за да не биде анорексична.Кога достигнала тежина од неверојатни 300 килограми, веќе не можела да оди ни сама до тоалет. Сепак, нејзината […]

Десерти

Печени јаболка по таен рецепт

Направете вкусни печени јаболка од кои ќе посакате репете. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – […]

Деликатеси

Нема печење, месење и мачење: Ова е сон на секоја домаќинка

Секоја домаќинка сака  лесни и брзи, но многу вкусни идеи за ручек, а оваа е идеална. Нема печење, нема стоење до шпорет и нема мачење. Повеќе на Готви.мк: Ви остана лиснато тесто во кујна? – Направете брз и вкусен десерт Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава […]

Главни јадења

Ајде да месиме: Интегрални лепињи од вашата кујна

Засукајте ги ракавите, земете ги потребните намирници и направете вкусни интегрални лепињи. Повеќе на Готви.мк: Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир […]

Видео, Десерти

ВИДЕО ДЕСЕРТ: За сите генерации – направете ги најубавите палачинки

Палачинките се омилен десерт на сите генерации. Ги сакаат и децата и возрасните, а подготовката е едноставна.Ви нудиме видео рецепт за најпрефинетите палачинки кои некогаш сте ги пробале: Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути […]

Повеќе

Нема да ви се верува кој го чисти студиото на „Брза кујна“

После секој вкусно приготвен специјалитет, некој е потребно да ја исчисти и среди кујната. Тоа се случува и во студиото на „Брза кујна“. Погледнете на кого му паднала таа обврска – Сигурно го познавате 🙂 Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од професионални готвачи: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју […]

Видео, Повеќе

Изгледа како обична витрина, но погледнете во што се претвора кога ќе го допре стаклото! Ова ќе го посакате во својот дом!

Со развојот на технологијата, нашиот секојдневен живот се менува. Најдобар пример за тоа се интернетот, паметните телефони, ЛЦД телевизорите, паметните часовници и многу други работи кои значително го променија нашиот живот. И произведувачите на мебел дизајнираат сè помодерни парчиња кои ги комбинираат со технологија. Компанијата Панасоник ја претстави својата визија […]

Повеќе

Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Консумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи, но и да ве ослободи од стрес. Доколку пиете во […]