Tag: кујна

Tips & Tricks

Вака даската за сечење нема да лизга – Нема веќе нервози во кујна

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга и нема да има нервози. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета […]

Tips & Tricks

Додадете го ова на пармезанот ако го греете – Нема да горчи

За сите кои сакаат пармезан, ова е совет кој мора да го знаат. На овој вид сочно и вкусно италијанско сирење се додава малку павлака, зошто кога се загрева брзо се стврднува и станува горко по вкус. Следен пат направете го вака вкусот подобар. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Meat, Tips & Tricks

Трик за највкусно печено пиле: Горе кожата крцка, внатре меко

Ако планирате да печете цело пиле, ставете му сол и држете го во ладилник еден ден непокриено. Кожата ќе се исуши и ќе биде крцкава и вкусна, а пилето внатре меко. Извадете го еден час пред печење. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 […]

Десерти

Брза и освежителна овошна салата

Направете здрава и вкусна овошна салата.   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Главни јадења

Не постои покремаво пире – Тајната е во неколку состојки

Направете посебно пире какво што не сте правеле до сега.    Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Meat

Ќофтиња со кашкавал и кисело млеко – Крчкаат во рерна

Направете вкусни ќофтиња во рерна со кашкавал. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: […]

Meat, Главни јадења

Плешко филе со кашкавал – Месо кое ќе го правите бар еднаш неделно

Направете вкусно запечено месо со кашкавал.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: […]

Десерти

Евтино и брзо: Десерт со наполитанки и пудинг

Направете вкусен десерт со наполитанки и пудинг. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не […]

Tips & Tricks

Исчистете ги масните отисоци од цел дом – Лесно е и евтино

Ако при готвењето бевте масни и ги направивте масни кваките, работната површина или друг предмет, лесно ќе ги исчистите. Се што ви треба е да ги истриете со паста за заби, па со крпа. Така нема да има масни отисоци и дамки. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Повеќе

Ставете лимон во калап за мафини – Најдобро освежување за топлото време

Со топлото време доаѓаат и најубавите форми на освежување, а ние ви нудиме супер трик. Исечете тркалца лимон, ставете ги со вода во калапи за мафини и заледете ги. Ќе добиете големи коцки лед со супер освежувачки вкус. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]