Tag: кујна

Tips & Tricks

Млекото нема да загори со еден трик – Ставете го ова на дното

Ако сакате да не ви загори млекото додека се вари има еден трик. Намачкајте го дното на садот каде го варите со маргарин.Така ќе се контролира да не загори. Ако се создаде коричка, мешајте брзо.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Предјадења

Брзи мини пити со сирење – Цело маало ќе замириса

Направете највкусни мини пити со сирење. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство  

Tips & Tricks

Рибата ќе се одмрзне брзо и лесно – Со овој начин ќе биде како штотуку купена

Замрзнатата риба се одмрзнува лесно и брзо со еден трик. Ставете ја во солена вода. Така нема да се крши, ќе биде како свежа и лесна за употреба. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба […]

Tips & Tricks

Не фрлајте вино – Вака искористете ги остатоците за готвење

Ако имате остатоци од вино, наместо да го фрлите, искористете го на најдобар можен начин. Ставете ги остатоците во сад за лед, заледете ги и потоа искористете ги за разни оброци со кои се вклопува вино во готвењето. Вака нема да фрлите вино. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Tips & Tricks

Вака лесно и рамномерно ќе исечете ледени десерти – Има еден трик

Ако сакате лесно и брзо да исечете сладолед или пак леден десерт, има лесен трик. Ножот ставете го во топла вода и потоа почнете да сечете.Така се ќе оди брро и лесно и парчињата рамномерно ќе се исечат. Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и […]

Tips & Tricks

Ако пресоливте супа, чорба, вариво – Може да се спаси на еден начин

Ако пресоливте јадење, без разлика дали се работи за супа, чорба, вариво…има мал трик да се спаси. Ставете парче компир излупен и тој ќе ја впие целата сол во себе.Пробајте и гответе без мака, секоја грешка во кујна може да се исправи. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид […]

Meat

Ќе замириса цел дом: Пилешко со сусам

Направете вкусно пилепко месо со сусам од рерна. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по […]

Деликатеси

Деликатес на денот: Пржени тиквички со сос од кисело млеко

Направете вкусни пржени тиквички со кисело млеко.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по […]

Tips & Tricks

Вака излупете домати без мака – Лушпата сама ќе падне

Ако ви треба специјалитет со домати и треба да ги излупите, има лесен начин без мака. Се што треба е да го попарите доматот во врела вода кратко, и кората сама ќе падне. Обидете се и олеснете си. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво […]

Tips & Tricks

Бананите најлесно скапуваат – Ставете им го ова и ќе траат

Бананите се здрави и вкусни, но брзо скапуваат, а тоа е голем проблем зошто така ако не се употребат и изедат веднаш, фрламе многу храна. За да не се скапат брзо има мал трик. На нивната дршка ставете фолија и завиткајте ја. Така бананата подолго ќе биде свежа, пробајте. Прочитај […]