Tag: куркума

Повеќе

Го чисти телото и лечи дури 50 болести, а се прави за 5 минути

Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак. Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го успорува процесот на стареење. Со помопш на овој чај, исто така, се лечат мачнини и […]

Препораки

Маска за здрава и сјајна кожа – го затега лицето и чисти од акни

Направете си сами маска за лице од куркума која навистина делува за здрава и сјајна кожа, како и против акни.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг за […]

Повеќе

Офарбајте ги јајцата со зачин од кујната – природно, не штети, бојата интензивна

Постои и природен начин да ги офарбате јајцата за големиот празник Велигден, наместо со бои од продавница.Имено, постојат некои намирници од кујната кои даваат супер боја која е интензивна и трае. Па така, ако сакате жолти јајца, се што ви треба е куркума. Ставете ја куркумата во водата додека ги […]

Препораки

Мед и куркума се најмоќна комбинација – Вака му помагаат на телото

За медот одамна се знае колку е здрав, а исто толку здрава и корисна за телото е куркумата. Ако овие две состојки од кујната ги споиме, имаме моќен лек за многу болести.Најважна состојка на куркумата е куркуминот, кој е силен и моќен антиоксиданс и природен аналгетик. Се покажало дека медот […]

Препораки

Сок со куркума за здравје на цело тело – рецепт на познатиот фитнес инструктор

Направете здрав сок со куркума и зачини кој има одлично дејство против различни заболувања, одличен е за брзо варење на храната, ублажува болки и помага за срцето и имунитет.Ова е рецепт од светскиот фитнес инструктор Џино Флорио кој е ефикасен: Сите состојки се мешаат, а сокот се пие наутро. Прочитај […]

Препораки

Не сме знаеле за оваа намена на куркумата – Рецепт за природно избелување на забите

Куркумата е многу здрава и корисна, има многу хранливи состојки и навистина помага за многу состојби и болести. За почеток, куркумата има антибактериски својства, може да дезинфицирате рани и изгореници, одлична е во превенција на рак, потоа, го намалува ризикот од детска леукемија, штити од рак на црниот дроб…Помага и […]

Препораки

Две моќни состојки превенираат 150 болести – Лек за холестерол и притисок

Мешавината на мед и куркума е позната како „златна“ мешавина. Куркумата содржи куркумин кој штити од 150 болести, додека за медот и неговите лековити својства се знае одамна. Направете лек за намалување на висок притисок и холестерол, како иза јакнење на имунитет. Сè измешајте во сад, па префрлете во стаклено […]

Препораки

Не се мешаат заедно, но многу се здрави: Зошто да јадете куркума и ѓумбир?

Здравствените благодети на куркумата и ѓумбирот се познати од поодамна, но некои нутриционисти советуваат дека не треба да се земаат заедно. Во својот состав, ѓумбирот има витамин Ц, магнезиум, витамин Б6, калциум, цинк и фосфор. Од друга страна, куркумата во себе има витамин Б6, калиум, витамин Ц, калциум и магнезиум. […]

Повеќе

Супер здрав тоник готов за пет минути

Промената на времето во комбинација со пренатрупаниот распоред и стрес можат да го ослабнат имунитетот. Испробајте го овој едноставен, а чудотворен пијалак и спречете ги вирозите навреме! За овој тоник од ѓумбир, куркума и портокал не ви е потребен ниту соковник или некој сличен уред. Портокалот, освен што е богат […]

Препораки

Сигурно го имате овој зачин дома а не знаете дека лекува 600 болести

За овој зачин сите зборуваат го имате дома, но не знаете колку е лековит. Експертите на народната медицина велат лекува повеќе од 600 болести, а се работи за што друго ако не куркума. Куркумата е зачин од блискиот Исток, Кина, Индознезија и Индија. Има егзотичен вкус, и најважна состојка и […]