Tag: кромид

Главни јадења

Сочна боранија во карамелизиран кромид со печурки

Направете ароматичен оброк на единствен начин… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Tips & Tricks

Трик со кој нема да ви течат солзи додека сечете кромид – нема да потрошите ни денар

Сите знаеме колку е тешко сечењето на кромид, очите ни солзат, не печат, а за спас има едно брзо решение.Имено, навлажнете го ножот со кој ќе сечете, како и даската со вода. Може да ја оставите и чешмата во кујна. Очите нема да ви насолзат. Погледни повеќе видеа со кулинарски […]

Видео, Главни јадења

Кајгана со кромид и пиперки

Ништо поубаво за вкусен оброк – кајгана со кромид и пиперки…   Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Исекол кромид и направил специјалитет: Ова јадење ќе ве воодушеви!

Кромидот го подобрува вкусот на секое јадење… А еве како да подготвите француска супа од кромид: Прво исечете багет на парчиња. Излупете и исечете околу 6 главици кромид, но и неколку чешниња лук. Потоа растопете путер во тава. Додајте лук, а по две минути и кромид. За помалку од 45 […]

Видео, Главни јадења

Наполнете главица кромид со мелено месо и замотајте ја во сланина: Јадење кое остава без здив! (ВИДЕО)

Ако сакате да ги импресионирате гостите со своите кулинарски способности, искористете го овој едноставен рецепт, за кој не ви требаат посебни вештини, туку само малку време и три состојки.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко […]

Видео, Главни јадења

Печурки со карамелизиран кромид – никој нема да им одолее (ВИДЕО)

Ова е еден од најдобрите и најбрзите начини за подготовка на печурки…   Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе […]

Видео, Главни јадења

Најевтиниот и највкусен ручек од 3 состојки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Кога зборуваме за готвење, годините не се пречка во оваа страст. Најдобар пример за тоа е Клара, најстарата американска готвачка на Јутјуб. Прабабата и мајка Клара на својот Јутјуб канал споделува едноставни рецепти кои ја одбележале нејзината младост. Токму тие јадења и ги подготвувала нејзината мајка за време на големата […]

Главни јадења

БРЗО И МНОГУ ВКУСНО: Пилешки гради во сос од кромид

Ова вкусно јадење можете да го послужите со варен компир…   Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт […]

Видео, Предјадења

Рецепт за ФРАНЦУСКА СУПА на познатиот кувар!

Ако досега не сте биле љубител на кромид и лук, после овој рецепт сигурно ќе ги обожавате. Џек Скалфани ќе ви покаже како да направите една од неговите омилени супи. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата […]

Препораки

Ставете кромид на вратот – руски лекар вели ова е лек за тешка болест

Познато е дека кромидот без кое ниедно јадење не е ручек, го штити здравјето, убива бактерии, има фосфорна киселина и за крвотокот чини чуда.Познат лекар од Санкт Петерсбург запишал рецепт во кој главна улога има кромидот, за штитната жлезда која може да направи многу големи проблеми и пореметувања на телото. […]