Tag: крв

Повеќе

Не ги користете ако сте анемични – Намирници кои ја разредуваат крвта

Постојат многу намирници кои многу помагаат за силна крв, особено цвеклото кое е прво на листата за сите кои имаат проблем со анемија. Сепак, од друга страна има и намирници кои го прават спротивниот ефект – ја разредуваат крвта со состојките во себе, особено тауринот во нивниот состав. Оревите и […]

Повеќе

Намирници кои не се добри за крвта

Постојат намирници кои ја разредуваат крвта со состојките во себе и не се добри за неа и здравјето. Тиоа се случува поради тауринот кој го имаат во себе, кој ја прави крвта ретка. Тука се оревите и бадемите, дуња и грејпфрут, пипер, цреши и вишни. Тука спаѓаат и чоколадо, лимон, […]

Препораки

Зголемете го хемоглобинот – Помогнете му на телото со намирници од кујната

Анемијата може да се регулира со помош на намирници од кујната. Хемоглобинот кој игра витална улога за телото и е протеин кој го има во црвените крвни зрнца, може да се регулира со лубеница, суво грозје, цвекло, урми, тиква, суви сливи и јапонски јаболка. Консумирајте ги почесто овие намирници. Прочитај […]

Препораки

Намирници кои ја разредуваат крвта – Внимателно со нив

Постојат намирници кои ја разредуваат крвта со состојките во себе, особено тауринот кој го имаат. Во оваа листа се оревите и бадемите, дуња и грејпфрут, пипер, цреши и вишни.Тука спаѓаат и чоколадо, лимон, цвекло, какао и кафе.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо […]

Препораки

За да „пукате” од здравје – Сок за добра крвна слика

Направете домашен лек за супер крвна слика кој помага да пукате од здравје.     Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино […]

Препораки

Бомба за имунитет: Се пие на празен желудник, помага за крвта и да не се разболите

Направете си сок кој е бомба за имунитет и крвната слика. Се лупат состојките се ставаат во блендер или соковник и се пие на празен стомак. Повеќе рецепти на Gotvi.mk:ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајнатаЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса […]

Повеќе

„Црвена бомба” – Смути за здраво и витко тело

Направете смути црвена бомба. Се става се во блендер. Лупена банана со малини, лупено и сечено цвекло, чиа и кокосово вода  и се пие.   Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – […]

Tips & Tricks

Ова ги вади и најтврдокорните дамки – Вака исчистете ги алиштата во кујната

Ако направивте дамка од крв на облеката, има лесен начин да ја спасите. Се што ви треба е да ја измиете облеката со вода, да ја намокрите потоа во ладна вода со сол. Нека отстои и дамката ќе ја снема.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – […]

Препораки

Изборете се со шеќерот во крвта – спречете и срцев и мозочен удар со овие намирници

Голем број луѓе за жал денес патат од шеќер во крвта, а тој предизвикува многу проблеми, срцеви и поврзани со мозочен удар. За да се борите со шеќерот во крвта ви треба зеленчук со влакна, зелен зеленчук како марул, зелка, спанаќ, рукола. Јадете и многу овошје. Помагаат и житарки и […]

Препораки

Овој зеленчук штити од тромб – ја разредува крвта и спречува проблеми

Доматот е многу здрава и вкусна намирница, особено користена во нашето поднебје. Доматот има намени и за кои сигурно не сте знаеле. Имено, штити од настанување тромб во кардиоваскуларниот систем, ја разредува крвта и делува на неа буквално како аспирин. Јадете го и заштитете го телото. Повеќе на Готви.мк: Чајот […]