Tag: краставички

Видео, Салати

Како да направите кисели краставички – бејби корнишони од тегла

Рецепт за вкусна зимница… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете […]

Препораки

Не ја фрлајте водата од киселите краставички – Правите огромна грешка

Сите правиме огромна грешка кога ја фрламе водата од киселите краставички. Таа е многу здрава и помага за цел список проблеми и болести.Одлична е за варењето на храната, за менструални грчеви. Помага да се регулира и нивото на шеќер во крвта. Го зајакнува имунитетот. Помага за слабеење. Може да го […]

Meat, Главни јадења

Ручек кој ќе го правите често: Шницли во деликатесен сос

Шницли со деликатесен сос од кисели краставички: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Салати

Турска кремаста салата

Одлична салата, како прилог за пилешко на скара или риба на жар. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб […]

Tips & Tricks

Вака правилно се чуваат киселите краставички

Киселите краставички се намирница која многумина ја сакаат, со својот киселкаст вкус. Се чуваат во ладилник зошто имаат сол, киселина и други конзерванси. Истото важи и за соја сос. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Повеќе

Вака се киселат краставички – тегли за највкусна зима

Закиселете краставички брзо и лесно дома, и имате совршено мезе за есен и зима. Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad […]

Препораки

Киселите краставички се богатство со здравје – штитат од многу болести

Киселите краставички не се само убав и вкусен додаток, туку се одлични за здравје. Содржат доста вода, малку маснотии, протеини и влакна, а имаат и железо, калциум, натриум и фосфор, па и витамини Ц, А, Б6 и Б12. Имаат антиоксиданси кои го штитат телото од слободни радикали, а супер се […]

Салати

Тартар сос: Одлично оди со сите јадења

Сакате ли мајонез, краставици и кисела павлака? Тогаш тартар сосот е најдобриот избор за вас – одлично оди со секакви јадења, а се подготвува за миг!   Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме […]

Посно и веге, Предјадења, Препораки

Домашни кисели краставички – Рецептот на Сања

Едни поинакви домашни кисели краставички. Неодоливиот крцкав вкус на краставичките ќе ве натера да ги правите секоја зима. Еве како да ги направите по рецепт на Сања: Дочекајте ја зимата подготвени 🙂 Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Зимска салата: Пиперки полнети со зелка, повкусни од зимница Пиперки во сенф – Повкусно […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ја фрлате течноста од киселите краставички? Правите голема грешка

Веројатно ова не сте го знаеле, но течноста од киселите краставички е многу корисна. Таа може да ви помогне за неколку нешта кои ви создаваат проблеми. Доколку одите на плажа и добиете изгореници од сонцето, се што треба да направите е да се намачкате со течноста од киселите краставички. Многу […]