Tag: краставица

Повеќе

Магична напивка за слабеење: Исфрлете ги токсините од организмот, а со нив и маснотиите

Ќе ослабнете и ќе се чувствувате многу подобро, ќе имате повеќе енергија и елан… Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Препораки

„Брише“ брчки и години од лицето – смеса од две состојки

Наместо да давате пари за скапи препарати, направете сами мелем за вашето лице.Изрендајте компир и пола краставица во блендер. Нежно нанесете на лицето. Нека делува петнаесетина минути откако убаво ќе го измасирате, па исплакнете со млака вода. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега […]

Tips & Tricks

Изгорениците од сонце се многу болни – наместо кисело млеко ставете го ова болката ќе ја снема

Летото е период кога сите уживаме на одмор, на плажа и сонце, но има и бројни непријатности кои можат да дојдат со него. Изгорениците од сонце поради невнимание се навистина болни и лоши, но има решение и тоа се крие дома, наместо во скапи препарати. Изрендајте краставица, па исцедете го […]

Tips & Tricks

Темните кругови на очите ќе ги снема – спасот е намирница од 20 денари

Треба да одите некаде а имате големи и темни подочници? Не очајувајте има спас, а се крие во кујната. Се што ви треба е евтина намирница од вашиот дом, краставица. Исечете тркалца од зеленчукот и ставете ги на очите. Нека делуваат 15 минути, па потоа измијте се. Ќе ја вратат […]

Препораки

Сите јадеме шопска а не го знаеме ова: Комбинацијата домат-краставица е штетна

Сите обожаваме да јадеме шопска, заедно краставица и домат, но иако имаат супер вкус, сепак треба и други нешта да се земат во предвид. Комбинирањето намирници за кои телото различно реагира и во различно време ги вари, е штетно, а такви се краставицата и доматите. Кога ќе стигнат заедно до […]

Салати

Протеинска салата: Омилениот оброк на Ријана кој чини помалку од 100 денари

Познатата пејачка Ријана со читателите на Esquire го споделила омилениот рецепт за салата која е хранлива, евтина и брзо се подготвува. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за […]

Препораки

Овој зеленчук е „цар на летото” – има 95% вода, многу витамини и помага за слабеење

Во лето ни е најважно да бидеме во топ форма и да имаме фит тело. Се храниме здраво и се трудиме да загубиме килограми.Супер намирницата на летото е краставицата. Краставицата е царица на летото и има 95 проценти вода во себе. Шолја со кругови краставица може да ја изгасне жедта […]

Салати

Повкусна од шопска и мешана: Салата со краставици во крем варијанта

Вкусна салата со краставица, повкусна од шопска.Ова е рецептот:     Повеќе Готви.мк рецепти: Мимоза салата во ново руво Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата  

Препораки

За срцето, мозокот, добра меморија и диета – намирница која е царица на летото

Краставиците се дел од истото семејство како тиквата, тиквичките и лубениците и се составени од 95 проценти вода, како и останатите намирници од ова семејство.Краставицата важи за летна намирница бидејќи помага да останеме хидрирани, да внесеме повеќе течности и е богат извор на витамини К, бакар, калиум, витамин Ц, манган […]

Повеќе

Да не бидете како „балон“: 6 намирници кои намалуваат надуеност

Надуеноста на стомакот може да биде проследена со болки. Доколку имате проблем со надуеност, овие шест намирници ефикасно ќе ги решат стомачните проблеми и непријатното чувство. Банани – калиумот во бананите го регулира задржувањето течности кое го предизвикува натриумот во храната. Јогурт – пробиотиците во јогуртот содржат добри бактерии кои […]