Tag: кофтиња

Главни јадења

Пилешки ќофтиња – сочни и вкусни

Совршени пилешки ќофтиња – сочни и вкусни… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Главни јадења

Брзи ќофтиња со моцарела и доматен сос – се топат во уста

Брзи и вкусни ќофтиња со моцарела и доматен сос… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Главни јадења

Ќофтиња со прелив од јогурт – одличен предлог за ручек

Вкусен ручек, брза подготовка… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Meat, Tips & Tricks

Тајната на совршените ќофтиња – Какво треба да биде месото и мал трик да бидат сочни

Има неколку трикови за совршено испржни и подготвени ќофтиња од мелено месо. Најдобро е да купите парче месо кое ќе ви го сомелат во месара. Соодносот треба да биде 50 наспрема 50 на свинско и телешко месо. Сланината дава сочност на ќофтињата. Совршени се со сол и бибер, лук, вегета […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Интересно предјадење за секакви прилики: Ќофтиња во тиквици

Ова вкусно предјадење можете да го направите за секаква прилика. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Главни јадења

Пилешки ќофтиња без многу масти – вкусни и меки

Послужете ги со сос, ориз или компири… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Meat, Tips & Tricks

Додадете го ова во смесата за ќофтиња – Ќе бидат меки и сочни

За вашите домашни ќофтиња да бидат совршено меки и вкусни има мал трик. Имено, за да се меки, покрај сите останати потребни состојки, ставете и пиво. Нека отстои месото измешано со зачини и пиво, најубаво преку ноќ во ладилник. Ќе бидат меки и со арома. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со […]

Meat, Tips & Tricks

Важно правило за сочни и вкусни ќофтиња

Има важно правило за соодносот на месото кога правите ќофтиња. Имено, за да бидат совршени треба да се 60 проценти свинско месо и 40 посто телешко месо. За да се сочни ставете и сланина. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Главни јадења

Ручек на брзина: Вкусни ќофтиња со кашкавал

Ако немате време за готвење, а сепак сакате да направите вкусен ручек, овој предлог е за вас! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Повеќе

Најдобри прилози за ќофтиња – Совршен спој на трпезата

Ќофтињата и плескавиците се совршени кога ви се јаде месо, за скара со пријатели или посебни пригоди. Најдобрите прилози за нив се ориз и компир. Комбинацијата е вкусна и совршено се надополнува. Супер комбинација е и пире. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови […]