Tag: костени

Tips & Tricks

Симбол на есента, здрави и вкусни: Вака правилно се варат костени

Ако сакате да уживате во симболот на есента, костените, ви нудиме трикови како совршено да бидат сварени. Ако се одлучите за варење, ставете ги плодовите во ладна вода, малку сол во неа. Ситните костени се варат половина час, додека крупните околу еден час.   На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Симболот на есента: Вака правилно се печат костени

Костените се здрави и вкусни, а постојат трикови со кои ќе бидат совршени за јадење. Ако сакате да ги печете на шпорет, важно е пред ставањето на плоча да им направите засеци за да примат костените топлина и внатре. Потоа се покриваат и повремено се протресуваат. Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Повеќе

Еве како да подготвите костени дома – највкусни се на скара

Ако се одлучите за печење на шпорет, пржете ги во тава. Засечете ја кората на секој костен, а потоа ставете ги во тава, додајте малку вода и повремено протресувајте. Кората ќе се раствори, а костените ќе добијат убава боја. За подготовка во рерна, секој костен засечете го со нож по […]

Препораки

Симболот на есента е лек за проширени вени – моќен домашен лек

Костените се симбол на есента, имаат витамини Ц, Б1, К, А и скроб, пектин, каротин, лецитин, минерали и органски киселини, како и други важни состојки. Костените се користат за лекување проширени вени. Ја зголемуваат еластичноста на крвните садови, ги намалуваат болките, намалуваат и отоци и црвенило. Ви требаат 50 грама […]

Десерти

Колачиња со костени и рум

Направете вкусни, лесни и брзи колачиња со костени и рум. Комбинација е идеална и навистина ќе уживате во вкусот. Ова е брзиот и лесен рецепт: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Крофни од банана и јаболка Експрес крофни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Десерти

Брзи посни бомбици од само две состојки

Направете брзи, вкусни и посни десерт топчиња, кои веднаш ќе се изедат. Еве како да го направите: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути […]

Десерти

Стар начин на подготовка на костен пире: Вкусен и здрав десерт, а готов за миг!

Највкусниот зимски десерт кој не потсеќа на минатото… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Видео, Десерти

Торта од костени и чоколадо – 30 минути, без печење, нема мака

Направете вкусна есенска торта од костени и чоколадо.   Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон ВИДЕО: Рецепт за органска […]

Видео, Повеќе

Рецепти за печен и варен костен

И едниот и другиот начин е одличен, а варениот костен може да се искористи во подготовка на разни рецепти. Печен костен Засечете ги костените, ставете ги во тенџере, малку посолете и налите со вода колку да ги прекрие костените. Гответе додека не зовире и потоа исцедете ги и ставете ги […]

Препораки

Мирис на костени во есен – лекуваат 13 болести, јадете ги често

Моќниот костен претставува природен извор на енергија и здравје што ни е потребен во првите студени денови кога се адаптираме на зимата.Питомиот костен е исклучително хранлив и содржи вредни минерали и витамини како што се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, железото, речиси сите групи на витаминот Б. Плодовите се користат во […]