Tag: коса

Tips & Tricks

Направете домашен регенератор за коса: За сјај, волумен и здравје од коренот

Направете си домашен моќен регенератор за коса, со само неколку состојки. Ви треба зелен чај кој е богат антиоксиданс и помага да се обноват фоликулите на вашата глава. Има витамин Е кој го поттикнува растот на косата и го успорува лачењето на жлездите одговорни за масната коса. Ви треба во […]

Tips & Tricks

Ако ви е масна косата а мора да излезете – влезете во кујната и ставете го ова

Ако имате масна коса и тоа ви претставува проблем за секојдневните активности, лекот е во кујна. Земете брашно кое верувале или не е мелем за коса. Ставете малку на коренот на косата, почекајте околу 15 секунди за да ја впие маснотијата за тоа време и со четка за руменило или […]

Tips & Tricks

Косата ќе биде бујна, здрава и ќе расте брзо – ставете го ова на неа

Ако сакате побрзо да ви расте косата, да биде здрава, сјајна и зачувана, ви треба само ѓумбир. Измешајте малку ѓумбир во прав со пола шолја чај од камилица и оставете да отстои десет минути на коса маската. Потоа исплакнете се и косата ќе сјае по неколку третмани. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Руски лек за опаѓањето коса – ви треба една евтина намирница, фрлете ги скапите шампони

Многумина мака мачат со опаѓањето на косата, а лекот за овој проблем кој особено им штети на девојките е во кујната. Имено, се што ви треба е морков. Оваа намирница не само што е добра за зравјето и видот како што е одамна познато, туку помага и за косата, кожата […]

Tips & Tricks

Ставајте пиво на косата кога се бањате – кога ќе пробате постојано ќе правите така

Сите сакаме долга, здрава и сјајна коса, а  не сува, кршлива и тешка за расчешлување. За да го постигнете овој ефект ви треба само пиво. Добро прочитавте, ако сакате густа и долга коса мијте ја односно плакнете ја со пиво. Ако на секое второ миење ставите пиво на косата, таа […]

Препораки

Го фрламе а помага за се: За чисто лице, здрава кожа и сјајна коса

Кафето не е само за пиење и уживање, помага и за здрава и сјајна кожа и коса. Имено, можете да го исчистите лицето со пилинг од талогот од кафе. На косата еднаш неделно може да ставите маска со кафе, така што ќе ставите кафе на неа, ќе почекате 20 минути […]

Tips & Tricks, Видео

Не трошете пари залудно: Нема да видите седи влакна со оваа евтина смеса (Видео)

Седите влакна ќе станат минато со евтина смеса од вашата кујна. Потребно е да земете лушпи од компир и да ги ставите во две шолји вода, и да оставите да се варат 5 минути. Ќе процедите и ќе добиете темна тешност, а со неа измијте се, откако еднаш убаво ќе […]

Tips & Tricks

Јапонките го користат овој трик со векови: Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија. Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале. Наводно, водата која останува после готвење ориз поттикнува раст на косата, го […]

Препораки

Намалува ризик од срцев удар и помага за кожата, косата, ноктите – Цар на овошјето

Авокадото е едно од најскапите овошја, но кога ќе видите колку е здраво, ќе сфатите дека вреди.Авокадото потекнува од Јужна Америка, има 160 калории во 100 грама, два проценти протеини и многу влакна, а има и многу магнезиум, витамин Ц, рибофлавин, и витамин Е. Содржи и бета каротен во себе. […]

Tips & Tricks, Видео

Косата ќе расте брзо, ќе нема првут и нема да се масти – евтина маска од една состојка

Направете маска за коса од коприва со која косата ќе биде сјајна, мека, а воедно и обновена од коренот до врвовите.Не залудно копривата се користи за многу козметички препарати и шампони. Земете коприви и потопете ги во 5 литри врела вода и оставете да стои половина час. По миењето со […]