Tag: корисно

Повеќе, Препораки

Сакате да спиете по ручекот? Ова е супер вест за вас

Ако сакате да дремнете по ручекот, слободно продолжете со таа навика, бидејќи е здрава.  Научниците велат дека дремката по ручекот е корисна, не прави да се чувствуваме одморени, попродуктивни и среќни. Најдобро е да се отсшие веднаш по ручекот, за самото тело да ја свари храната и да даде енергија. […]

Tips & Tricks, Препораки

Најмоќно природно оружје за проблеми со простатата

Со возраста, простатата често е на „удар“ кај мажите, а први симптоми кои укажуваат дека има проблем се: честото мокрење, непотполното празнење, студенилото, слабост на телото, болка во гениталиите и проблеми со ерекцијата. Најмоќното оружје за борба со овие здравствени проблеми е билката наречена врбовица или врбовка. Има повеќе видови […]

Tips & Tricks, Препораки

Еве зошто бадемите и лешниците се ставаат под вода пред јадење

Иако речиси никој не го прави ова, бадемите, лешниците и другите апетисани треба да се мијат пред да се консумираат. Никогаш не можеме да знаеме со сигурност каде биле складирани, чувани или како биле транспортирани, па затоа е неопходно да се измијат. Исто така, на овој начин ќе си олесните […]

Tips & Tricks, Повеќе

Секогаш мијте ги конзервите пред употреба

Храната која ја купуваме во конзерва, најчесто ја ставаме во чинија директно по отворањето на конзервата и не обраќаме многу внимание на неа. Сепак, самата конзерва стои во пакети, потоа на рафт во продавница, во кесе, па во ладилник, а со самото тоа е легло на бактерии и нечистотии. Кога […]

Tips & Tricks

Павлаката превртете ја наопаку во фрижидер – Постои добра причина

Ако сакате павлаката подолго да биде свежа и да издржи во ладилник, има еден трик кој секогаш успева. Сè што треба да направите со отворената павлаката е да ја превртите наопаку кога ќе ја ставите во ладилник. Така таа ќе биде двојно подолго свежа. Истото практикувајте го и со киселото […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Исчистете ја решетката од шпоретот без мака

Ако чистењето на шпоретот и решетките од рерната досега ви беше „ноќен кошмар“, треба да го пробате ова едноставно решение. За најдобро да видите како се прави тоа, препорачуваме да издвоите неколку минути и да го погледнете видеото од кое откривме како најлесно може да ги исчистите решетките од рерната: […]

Tips & Tricks

Трик за марулата да биде свежа во фрижидерот

Ако сакате марула, а знаете колку брзо ја губи свежината, има само еден трик. Се што треба е да ја завиткате во хартија, и така таа нема да ја загуби свежината со денови. Хартијата ќе спречи свежината на марулата да исчезне, па така ќе ја користите повеќе денови, а ќе […]

Tips & Tricks

За расипани брави, замаглени огледала, сјај на кујната – евтин зеленчук поправа се

Краставицата е вкусна, освежителна и богата со витамини и тоа сите го знаеме, но она што малкумина го знаат е дека краставицата може да помогне и за неколку корисни трикови во домот.Ако ви се замагли огледалото во тоалетот, се што ви треба е парче краставица, поминете го со неа и […]

Препораки

Лекува анемија, го намалува шеќерот и слабее – јадете ја почесто

Црвената леќа е многу здрава и корисна, а воедно и вкусна, и помага за многу болести. Содржи само 350 калории, има растителни влакна и сложени јаглехидрати. Има омега масни киселини како и железо и фолна киселина. Помага за анемија, подобро здравје на срцето, дигестивниот систем, слабеење, како и за намалување […]

Tips & Tricks, Видео

Не ги фрлајте старите кеси – корисни трикови, искористете ги вака

Секој од нас дома има некое место каде собира пластични кеси, по пазарењето. Тие повторно се употребуваат, најчесто за фрлање отпадоци или за собирање на некои работи.Но, дали некогаш ви текнало да ги употребите за правење водоотпорни перничиња за градината или декоративни цветови кои ќе го украсат вашето цвеќе во […]