Tag: корисно

Tips & Tricks

За тестото да нарасне убаво, да не пука и да биде меко – трикови за најубави пецива

Ова е супер корисен трик за тестото да ви биде вкусно и успешно.Никогаш не претерувајте со прашокот за пециво, зошто така може повеќе да нарасне тестото и да пукне. Секогаш се става и во загреана рерна, бидејќи тестата со прашок за пециво тоа го бараат. Секогаш во тестото моќе да […]

Повеќе

Ова се точни мерки со шолја – вака нема да згрешите при готвењето

Ова се мерки ако немате вага, а многу ќе ви помогнат во кујна. 1 шолја има 250 милилитри. ½ шолји = 125 милилитри. ¼ шолја = 62 милилитри 1/3 шолји = 84 милилитри. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигаритеХрана која задолжително треба да ја консумираат […]

Повеќе

Го измислиле сосема случајно – се што не сте знаеле за синото сирење

Постојат многу легенди за синото сирење, а една од најприфатените е дека сопственик на гостилница од Италија случајно открил како сирењето останува сино по неколку недели во ладниот и темен подрум во неговата гостилница. Такво го понудил на гостите, а тие биле воодушевени. Денес, се произведуваат 80 вакви видови сирење […]

Препораки

Ја чисти крвта, помага за имунитет и циркулација – крвната слика со ова ќе ви биде „бомба”

Цвеклото е зеленчук корисен за здравјето, со супер вкус кој многу помага. Свежото цвекло е еден од најдобрите чистачи на црниот дроб.Се користи свежо, како сок, за смути, салати, ручеци. Ја чисти крвта, ја зајакнува и ја подобрува циркулацијата во телото. Има многу витамин Ц, Б1 и Б2, влакна и […]

Tips & Tricks

Газираните сокови се штетни за пиење, но корисни за во домот – вака решете си многу маки

Сите ги знаеме негативните страни на газираните сокови, полни се со шеќери, не се здрави, создаваат надуеност и болки, но имаат и корисна намена. Киселината која ја имаат служи за чистење, па така ако со газиран сок исчистите тоалет, тој ќе блеска. Може да исчистите штрафови, Вц школка, куќни апарати. […]

Препораки

Користете ванила почесто – малкумина знаат за што се помага

Ванилата потекнува од Америка, се верува дека е моќен афродизијак, а со шафран и кардамом е најскап зачин. Има супер вкус и арома, се користи за колачи, крмеови, бисквити, кекси, пудинг, компоти, благо, чоколади и сладоледи како и некои напитоци. Најдобрата ванила доаѓа од Мексико. Порано ја користеле како противотров, […]

Tips & Tricks

Побрзо ќе се активира и ќе биде долго свеж – трикови кои треба да ги знаете за квасецот

Постојат неколку трикови за квасецот кои треба да ги знаете. Ако квасецот плива по топла вода, знак е дека е свеж. Исто така, за побрзо да се активира, треба да го ставите во малку млеко. За да му ја сочувате свежината, ставете го во влажна хартија. Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Вака нема да видите веќе молец дома – решението не може да е поевтино

Ако имате инсекти во кујната постојат природни решенија против нив. Ако имате молци и пеперутки, внатрешноста на вашите шкафчиња и целата работна површина избришете ја со оцет, процепите исушете ги со фен. Вака нема да видите веќе молци и пеперутки. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете […]

Tips & Tricks

Радијаторот ќе светне дома – исчистете ги и тешко достапните места со ова

Уште малку ќе дојде есен, ќе засвежи, а најголемиот проблем тогаш на домаќинките е радијаторот кој тешко се чисти. За да блесне без скапи срества, земете крпа и натопете ја со лимонов сок, па убаво пребришете го радијаторот. Верувајте ќе блеска. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови […]

Tips & Tricks

Се повеќе луѓе ставаат ластиче на дугмето на шпоретот – изгледа чудно ама има добра причина

Колку пати сте излегле од дома, сте отишле на работа или гости, или сте тргнале на пат, а прашањето дали ја исклучив пеглата, болјерот или шпоретот ви се вртеле во главата? Професорот Мајкл Соломон, автор на книгата Како да се најдат изгубени нешта, има решение за секоја мака. Тој вели, […]