Tag: компир

Деликатеси

Традиционално јадење на посната трпеза: Пинџур со најдобар вкус

Направете посен деликатес за посната среда. Традиционално јадење по најдобар вкус. Повеќе вести на Готви.мк: Шарени полнети пиперки Полнети пиперки Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени тиквички со пилешко и зеленчук  

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Не сте се сетиле вака да испечете компири

Печен, варен, пржен, во салати и супи…компирот е вкусен како и да го приготвиме и дефинитивно е храна за сите генерации.Во следното видео погледнете еден необичен, но многу вкусен начин за печени компири. Повеќе рецепти на Готви.Мк: Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai […]

Главни јадења

Компир во сос од лимон

Компирот во сос одлично оди со пикантно месо… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како […]

Главни јадења, Предјадења

Највкусните крокети од сирење

На овие крокети од сирење нема лесно да им одолеете! На здравје! Повеќе вести на Готви.мк ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин Печен спанаќ со јајца ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку… ВИДЕО: Готварски трик – како […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО РУЧЕК: Цел живот готвите компири а не сте се сетиле на ова

Компир, павлака, путер и кашкавал. Сол и лукче во прав од зачини и добивате фантазија во кујната.Овој необичен рецепт со компири ќе ви ги разбуди сите сетила.     Garlic Parmesan Potato Stackers Serves 10–12 INGREDIENTS Casserole 10 russet potatoes 1 ¼ heavy cream 1 ½ cup parmesan cheese 1 […]

Tips & Tricks

Стави компир во патиките – нема да верувате што се случи потоа

Нема да верувате но одредени намирници од кујната можат да ви помогнат и за вашите чевли и раните на нозете. Со оглед на тоа дека сите имаме мака кога ќе купиме нови обувки, овие трикови се вредни злато.1. Облечете дебели чорапи и ставете ја ногата во кондурата. Загрејте ја со […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Ражнич од компир со пармезан, необичен и вкусен! (ВИДЕО)

Благодарение на ова видео и вие можете да бидете профи кувар. Се што треба да направите е да ги повторите чекорите прикажани на снимката. Начинот на подготовка погледнете го во видеото: На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир […]

Предјадења

ВИДЕО: Супа од компир – вкусен и здрав есенски ручек

Направете вкусен и здрав есенски ручек. Со оглед на тоа дека ручекот не е ручек без топла и хранлива супа, ви нудиме рецепт за супа со компир, која е и здрава и со одличен вкус.Ќе се изненадите. Се што треба е да го погледнете видеото:   Повеќе вести на Готви.мк: […]

Главни јадења, Предјадења

Крем супа од комир

Ова вариво послужете го со кубети и добивате комплетен оброк. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири  

Главни јадења

ВИДЕО ИДЕЈА: Нареди компири во тава – резултатот совршенство!

Супер брз и супер вкусен ручек кој ќе ги собере вашите најмили на трпеза. Се што витреба се компири, масло и кашкавал кој дава неодолив шмек на јадењето.Овој супер рецепт лесно се прави и уште полесно се јаде. Погледнете ја подготовката: Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите […]