Tag: компири

Meat, Видео, Главни јадења

ДЕНЕСКА НА МЕНИ: Наредете компири, ставете месо и бешамел – деликатес!

Компири, месо и бешамел сос – ручек за чиста десетка. Ова јадење е одличен начин да го соберете цело семејство и да поминете весели мигови.Што ви е потребно и начинот на подготовка погледнете ги во видеото.   Повеќе на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Видео, Главни јадења

Деликатес е мал збор: Направете тава од соништата

Нема да вкусите ништо поубаво од овој деликатес. Ви требаат само неколку состојки а подготовката е прикажана во видеото.     Повеќе на Готви.мк: Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Брзо и […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Брзо и лесно: Домашна пита со компири (ВИДЕО)

За доручек, за ужина, за вечера… Згодна за секаква прилика и притоа едноставна за подготовка. Начинот на подготовка погледнете го во видеото во продолжение:   Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе […]

Главни јадења

“Ароматичен микс” – ручек на кој му нема маана

Направете јадење за чиста десетка на кое му нема маана. Многу зачини и здравје во една чинија. Повеќе вести на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за […]

Tips & Tricks

Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но иако домаќинките приготвуваат со години, веројатно секоја од нив има направено некоја од овие грешки.ЗАМРЗНУВАЊЕ Компирот треба да се јаде свеж, веднаш по лупењето и печењето или пржењето. Скробот на ниска температура се претвара во шеќер и станува мошне штетен. Дрвени кутии […]

Главни јадења

Пица-мусака: Јадењето кое го освои Балканот

Сите го сакаме вкусот на компири, но и вкусот на пица. Па зошто тогаш да не направиме совршенство од овие два одлични и омилени вкуса? Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за […]

Главни јадења

Турски компир запечен со јогурт: Прилог за секое јадење

Овој прилог е идеален за секое јадење. Ќе уживате во неодоливиот вкус кој одлично го надополнува вкусот на месо и компири. Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Стар рецепт на нов начин – мусаката никогаш не била повкусна

За овој вторник спремете вкусна мусака на поинаков начин. Мелено месо, и компир е се што ви треба за врвен деликатес. Наместо да ги редите компирите во тавче, исечени на кругови, се што треба е да ги издлабите и наполните.Погледнете ја подготовката:   Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на […]

Деликатеси

ТАКА Е РЕДОТ: Посен деликатес од три состојки за овој петок

Направете посен деликатес од само три состојки, со кој ќе го соберете семејството на трпеза. Повеќе вести на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со […]

Видео, Деликатеси

Варени, печени, пржени – ако ви здодеа од овие компири пробајте го ова!

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но ако веќе ви здодеа од пржени, варени, печени компири, пире…ова е решението за вас.Направете чипс рози од компир со кои ќе ја покажете и вештината за готвење, и креативната страна. Начинот на подготовка е прикажан во видеото: Повеќе рецепти на Готви.мк: Рости […]