Tag: колачи

Десерти

Ружи со ореви по стар рецепт

Декоративни колачиња кои ќе ве освојат со својот вкус… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Видео, Десерти

Неодоливи колачи со кикирики и мед

Задолжително пробајте ги! Рецепт за најдобрите ситни колачи со кикирики и мед!   Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Десерти

Евтини и брзи: Колачиња без брашно, шеќер и јајца

Направете вкусни посни кекси колачи од неколку состојки.Брзи се, вкусни и евтини и совршени ако салате благо, но внимавате на линијата.     Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: 20 минути без печење – сникерс бајадера Сникерс обланди Сникерс корпички Сникерс чизкејк Колач со банани ореви и еурокрем Не ви требаат вага и миксер […]

Десерти

Колачиња со костени и рум

Направете вкусни, лесни и брзи колачиња со костени и рум. Комбинација е идеална и навистина ќе уживате во вкусот. Ова е брзиот и лесен рецепт: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Крофни од банана и јаболка Експрес крофни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Десерти

Чоколадно суфле: Најелегантниот десерт од 4 состојки готов за 10 минути

Лава колачите (суфле) се совршени десерти – од надвор сочен бисквит, а внатре топло чоколадо… Најчесто се подготвуваат од четири состојки: чоколадо, путер, јајца и шеќер. Може да се додадат и ликери, портокал, лимон, па дури и чили, а колачињата можете да ги послужите со сладолед, овошје или слатка павлака. […]

Десерти

Вкусни колачиња за празникот Василица – Се верува дека носат среќа

Некои семејства на Василица месат пита со паричка или лепче со паричка, а некои според своите обичаи подготвуваат вкусни колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Ова е рецептот за вкусните „Василици”: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Домашно тоблероне со кока кола […]

Десерти, Посно и веге

Ситни посни колачи за празничната трпеза

Направете вкусни, ситни и посни колачи кои ќе ја збогатат вашата трпеза за празниците. Ова е сè што ви треба: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Повеќе десерти на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Tips & Tricks

Не фрлајте храна! Вака продолжете им го рокот на колачите

По прославата за Нова Година и Божиќ, често може да се случи да ни остане повеќе храна. Остануваат и колачиња, а најлоша опција е фрлањето на храна! Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па […]

Десерти

10 минути и 7 состојки – Ќе подготвите неодоливи чоколадни бомбици

Ви требаат 10 минути и вкупно седум состојки за да подготвите вкусен десерт, кој го сакаат и децата, но и возрасните. Мали топчиња, идеални и за празничната трпеза. Рецептот прочитајте го во продолжение: Уживајте 🙂 Повеќе десерти на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Десерти

Ситни новогодишни колачиња: Шепи со мед, сите ќе бараат рецепт

Направете нешто поинакво и вкусно за Нова Година и Божиќ. Ситни колачиња со мед или шепи со мед кои се идеални за празниците. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]