Tag: клавче

Tips & Tricks

Тајната за најубава пченка – само додадете го ова во водата

Сите сакаме да јадеме пченка, а сега откако ќе го откриете овој трик ќе ви биде уште поомилено нешто. Кога ќе ја зовривате водата, се додава во неа капка млеко или парче путер. Потоа се става пченката и се вари. Вака ќе биде мека и ќе прими посебна арома. Пробајте […]

Tips & Tricks

Трик за варење клавче за кој не сме знаеле до сега – Едно нешто менува сè

Ако сакате перфектно сварена пченка, сè што ви треба е еден мал трик од кујната. Иако веројатно и вие како секој од нас на вообичаен начин го подготвуваат клавчето во солена вода, сепак испробајте го овој супер кулинарски совет. Чекајте водата да зоврие убаво, додајте малку млеко или путер во […]

Tips & Tricks

Сварете пченка за 20 минути – Има лесен и брз трик

Клавчињата пченка се многу вкусни и здрави, но потребно е долго време да се сварат. Сепак, читателка на Готви.мк вели дека постои еден мал и лесен трик со чија помош ќе спремите вкусна варена пченка за само 20 минути во вашиот кујна. Во тенџере ставете студена вода, а потоа ставете […]

Tips & Tricks, Видео

Ова е најлесен начин да исчистите клавче за секунда (Видео)

Исчистете клавче за секунда со еден трик. Ви треба само нож и микро. Постапката е следна: Исечете го крајот на клавчето каде што е дршката, ставете го клавчето на чинија, па потоа чинијата ставете ја 4 минути во микро печка. Откако ќе го извадите клавчето од микро печката, притиснете го од […]

Видео, Деликатеси

ВИДЕО: Го замота клавчето со кашкавал – веднаш ќе го сторите истото

Зема клавче, го свари, го замота во леб со кашкавал и резултатот е магија!Погледнете каков деликатес се прави со клавчиња.     Want 🌽. Tag your friends ❤️ and Follow me : @foodtips__ ❤ @foodtips__ ❤ . . . . . 🍴#food #foodporn #yum #instafood #yummy #amazing #instagood #photooftheday #sweet […]

Видео, Деликатеси

Врти сучи, постојано готвиме исто – овој рецепт е деликатес на годината!

Ако се изморивте од вообичаените рецепти и ручеци од типот на компир, манџи, тестенини или месо, ова е решението за вас. Направете вкусен оброк со клавче.Подготовката погледнете ја во видеото на Tastymade. Повеќе деликатеси на Готви.мк: Динстано телешко со печурки Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Салати

Ручекот не е ручек без ова: Направете совршено декорирана салата од клавче

Направете салата од клавче која ќе го надополни вашиот семеен ручек и домашната атмосфера. Повеќе рецепти на Готви.мк:   Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете […]

Главни јадења

Видео рецепт: Клавчиња на скара

 Направете вкусни клавчиња на скара. Овој видео рецепт ќе ви покаже како да направите деликатес во својот дом.   Начинот на подготовка погледнете го во видеото: Повеќе вести на Готви.мк Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути […]