Tag: киви

Препораки

Овошје кое лечи се – Толку е здраво што е препорака и за трудници

Кивито е овошје кое е исклучително вкусно и здраво, а се користи сирови, во сокови, слатко, десерти, смути, салати. Богато е во витамини Ц и А и Е и ги штити очите и видот. Намалува и ризик од настанување на проблеми со видот и тоа според истражувањата за 36 проценти. […]

Препораки

За инфекции, срцеви болести и живот без стрес – овошје кое е дар од Бога

Киви е овошје кое има супер вкус, полно е витамини, се користи свежо, за колачи, џемови, за лековити напитоци. Ефикасно е за борбата со респираторни инфекции, за регулирање на притисокот, за срцеви болести, како и за намалување холестерол и ослободување од токсини. Помага и против стрес и главоболка. Се бори […]

Препораки

Имаат повеќе витамин Ц од лимон и калиум од банана – јадете ги често

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови. Кивите се совршено овошј богато витамини, особено витамин Ц, идеално за летото.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми. Имаат диетални влакна кои […]

Видео, Десерти

Овошна убавица: Кремаста торта без брашно, шеќер и печење

Израдувајте ги домашните со оваа преубава торта со неодолив вкус како сладолед! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]

Десерти

Бел, кремав и вкусен колач – една состојка го менува вкусот

Кремав, лесен и вкусен колач со киви, кој засладува, но и освежува со киселкастата нота на киви.Ова е рецептот:   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: 20 минути без печење – сникерс бајадера Сникерс обланди Сникерс корпички Сникерс чизкејк Колач со банани ореви и еурокрем Не ви требаат вага и миксер – кокос колач […]

Десерти

Рецепт за вистинско десерт освежување: Нектарина торта

Направете нешто вкусно и сочно, брза торта за гости или за вашите најмили. Еве што ви е потребно: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брз колач со јаболка Колачи за 15 минути Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо […]

Десерти

Сочна торта со киви за која не треба да вклучувате рерна!

Ако не знаете со што да се засладите, зошто не би ја испробале оваа сочна торта со киви. Освен што е вкусна, за нејзината подготовка не треба ниту да вклучувате рерна. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 […]

Видео, Десерти

Ролат со киви (ВИДЕО)

Подгответе необичен, но вкусен ролат, овој пат со киви! Начинот на подготовка погледнете го во видео-рецептот на Милица Михаиловиќ: Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]

Препораки

Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Кивите се овошје кое има одличен киселкав вкус, освежува и полно е со здравје.Кивите имаат витамин Ц, бета каротенин, лутеин и други витамини и минерали кои носат здравствени бенефити. Норвешките научници докажале дека кивите го штитат видот, очите, и спречуваат стареење. Првата група испитаници на возраст од 44 до 74 […]

Tips & Tricks, Видео

Ова е најлесниот и најбрзиот начин да излупите киви! (ВИДЕО)

Кивито е едно прекрасно овошје. Не само што е вкусно, туку е и едно од најздравите овошја на светот. Ни доаѓа од Кина каде веќе 2.000 години е познато како лековито овошје. Сепак, она што многумина ги одвраќа од ова овошје е неговата „незгодна“ кора. Постојат многу примери како најлесно […]