Tag: квасец

Повеќе

Избелете го лицето користејќи само една состојки: Брчките исчезнуваат како никогаш да не сте ги имале

Многумина од нас имаат проблеми со кожата и поради тоа користат разни третмани и препарати. Ако и вие имате проблеми со кожата на лицето, пробајте ја оваа едноставна маска која е навистина ефикасна. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти […]

Tips & Tricks

Готвите и сфативте дека нема квасец? – Ова е замената

Ако немате квасец, а веќе готвите, има совршена замена. Ставете сода со лимонска киселина во еднаков размер.Така тестото супер ќе нарасне. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за […]

Главни јадења

Уштипци со квасец: Ќе нараснат големи, неодоливо меки

Брзи и вкусни уштипци со квасец… Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]

Tips & Tricks

Вака тестото побрзо ќе нарасне – има еден трик

Тестото со квасец побрзо ќе нарасне со еден лесен трик. Ако садот го ставите во друг сад со топла вода, тестото брзо ќе нарасне и ќе зготвите се што сакате побрзо. Пробајте, лесно е и без пари. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Tips & Tricks

Побрзо ќе се активира и ќе биде долго свеж – трикови кои треба да ги знаете за квасецот

Постојат неколку трикови за квасецот кои треба да ги знаете. Ако квасецот плива по топла вода, знак е дека е свеж. Исто така, за побрзо да се активира, треба да го ставите во малку млеко. За да му ја сочувате свежината, ставете го во влажна хартија. Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Маска за лице за сите типови кожа – чини само 10 денари

Направете си моќна маска за чистење на лицето со квасец. Се раствора малку квасец во топла вода, да се добие хомогена смеса. Се нанесува на убаво измиено лице, се остава додека не се исуши. Се мие со ладна вода. Ја чисти кожата од акни и митесери. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода […]

Предјадења

Домашни брзи уштипци со квасец – појадок од состојки кои ги имате дома

Направете брзи уштипци со квасец.   Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана  

Tips & Tricks

Кога правите колачи со квасец и прашок за пециво најважно е ова – вака нема шанси да не успеат

Кога правите колачи со квасец и прашок за пциво, мора да внимавате во каква рерна ги ставате, за да излезат како што треба, не премногу суви и вкусни. Се што треба е да ги ставите во добро загреана рерна да се печат, а не да ги ставите додека се загрева. […]

Tips & Tricks

Почнавте да готвите и сфативте дека немате квасец – ова го заменува, нараснува дупло

Ако готвите и немате квасец, тогаш има замена за него во кујната. Користете сода со оцет или лимонов сок, наместо квасец и јадењата ќе бидат подеднакво вкусни. Се користи за многу видови колачи и е полесно сварлива од квасецот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Преку 20 мафини од една смеса Бургер […]

Tips & Tricks

За највкусни кифли, пици, тесто – со мал трик проверете дали квасецот е свеж

Ако сакате да зготвите некое вкусно тесто, кифли, пица, или некој десерт а ви е потребен квасец, лесно ќе проверите дали е свеж, ако се сомневате во тоа. Трикот е едноставен, треба да исечете мало парченце од квасецот и да го ставите во ладна вода. Ако исплива на површина е […]