Tag: кафе

Tips & Tricks

Летово на плажа без целулит – Помага намирница која ја фрламе секојдневно

Ако и вие мака мачите со целилитот, има еден начин да се спасите од него. Верувале или не, помага талогот од кафе. Не го фрлајте, земете го и со него тријте го подрачјето со целулит. Доволни се 15 минути.   Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и […]

Tips & Tricks

Спасете се од мравките на топлото време – Бегаат од една намирница која сите ја фрламе

Ако со летото и топлото време ви дојдоа и мравки дома, има начин како да се спасите. Ставете талог од кафе дома. Се става на местата каде излегуваат и тие бегаат од силниот мирис. Ова помага и за други инсекти. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од […]

Повеќе

Веќе нема да пиете кафе без овој додаток

Една состојка засекогаш ќе го промени вкусот на вашето кафе. Дали турското кафе може да биде подобро? Одговорот е Да, а еве што ви е потребно: 100 гр мелено кафе, 2 стапчиња ванила. Поделете го кафето во чисти и суви тегли. Стапчињата ванила преполовете ги, потоа исечкајте ги по должинана […]

Tips & Tricks, Повеќе

Не пијте капучино после 11 часот, еве и зошто

Ако сте се прашувале зошто Италијанците капучиното или било кое кафе со млеко го консумираат исклучиво наутро поточно до 11 часот, веројатно сте помислиле дека тоа е само уште еден во низата ритуали. Имено, консумацијата на млеко, најмногу топло, пред или после оброк е лошо за стомакот бидејќи млекото не […]

Десерти

Торта со кафе и два вида пудинг

Направете торта со кафе и два вида пудинг. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг […]

Tips & Tricks

Кафето не е само за уживање – Решете ја најголемата мака со загорени тави и тенџериња

Кафето освен за уживање, се користи и за во кујната. Имено,меленото кафе е одличен пилинг за тело, но се користи и за загорени тави. Ставете мелено кафе во загорената тава со вода, малку сода, зовријте и потоа истријте со сунѓер. Ги растопуваат маснотиите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Десерти

Торта побрза од кафе – Нема печење, долго стоење и мачење

Направете брза бела и кремава торта без многу губење време, мака и печење. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за […]

Десерти

Вкусен ролат со кафе и пишкоти – За изненадни гости

Направете вкусен ролат од пишкоти и кафе. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Повеќе

Додајте само 2 лажици во утринското кафе: Топи килограми во текот на целиот ден

Ако и вие денот го започнувате со кафе, ова добро ќе ви дојде. Се работи за крем за кафе, кој освен што е вкусен, погодно ќе делува на вашиот метаболизам. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]

Повеќе

Направете дома засладувач за кафе – Пржи сало на стомакот

Направете си сами засладувач за утринското кафе, наместо шеќер кој штетно делува на телото. Овој домашен засладувач е здрав и топи килограми и сало. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:Смути за старт на денотЗа диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати […]