Tag: карфиол

Посно и веге

Карфиол, компири и кари – Деликатес кој ќе го јадете и кога не постите

Ви требаат компир, карфиол и кари и го имате највкусниот ручек за постот, кој ќе биде на маса и кога не постите.     Повеќе ресепти на Готви.мк: Компир кој стана популарен Трик за совршено печен компир Плескавици од компир Компир пита со праз Повеќе од компир деликатес Рецепт за […]

Главни јадења, Предјадења

Уштипци од карфиол со кашкавал

Ако сакате да експериментирате ова е вистински рецепт за вас. Излезете од секојдневието и направете уштипци на сосема друг начин. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Главни јадења, Предјадења

На италијански начин: Запечен карфиол со домати

Кога ќе посакате да подготвите карфиол, пробајте на овој начин и нема да зажалите! Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна […]

Препораки

Овој зеленчук е чувар на срцето – Важно е да го јадете подготвен на овој начин

Карфиолот е зеленчук кој го забрзува метаболизмот, ги исфрла токсините, богат е со витамини, особено витамин Ц, а штити и од многу болести. Во последно време нутриционистите му посветуваат повеќе внимание, бидејќи е здрав и диетален. Се смета дека делува моќно во превенирањето неколку видови карцином, спречува срцеви заболувања, а […]

Главни јадења, Деликатеси

Меленото месо заменете го со карфиол – Деликатесни полнети пиперки

Пиперките најчесто ги полниме со мелено месо, но постојат и други идеи за супер вкусен ручек. Ако ја направивте ручек идејата за полнети пиперки со компир или со сирење и јајца, сега е на ред да подготвите пиперки со карфиол. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со сирење Брускети со печени […]

Главни јадења, Деликатеси

Пита со карфиол – Посложен рецепт, но вкусот е одличен

Сте јаделе многу видови на пита, но дали и по ваков рецепт? Пита уживање со карфиол. Одличен викенд рецепт, а еве како да ја приготвите:  Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку… Брза пита со готови кори по најдобар […]

Главни јадења, Предјадења

Ароматично пире од карфиол

Лукот на ова јадење му дава заводлива арома… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото […]

Главни јадења, Деликатеси

Вкусна ручек тава готова за половина час

Направете вкусна кремава тава готова за само 30 минути. Ова е рецептот за вкусниот ручек: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Главни јадења, Предјадења

Брзо и лесно до вкусен прилог: Торта од карфиол

Брзо и лесно до вкусен прилог или лесен оброк… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Главни јадења, Деликатеси

Откако ќе го пробате ова мезе, често ќе јадете карфиол

Вкусен карфиол печен во рерна со лук. Совршен прилог за секое јадење. Ова е сè што ви треба и подготовката: На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Запечен карфиол Печен карфиол – вкусно јадење Мусака од карфиол Тортиљи од карфиол Салата од карфиол