Tag: капак

Tips & Tricks

Ако печете месо или зеленчук без капак – вака нема да бидат суви

Ако печете некој ручек во рерна кој е отворен, како мусака или гравче, нема да ви биде сув со мал трик од кујната. Ставете мал сад со вода во рерна додека го печете и се ќе биде меко и сочно. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Зеленчукот никако не го пржете вака – трик за вкусен ручек кој и готвачите го кријат

Ако сакате правилно да го варите зеленчукот и да му ја задржите бојата и витамините, знајте неколку трикови. Најубаво е да се употребува за варење супа за хранливите состојки макисмално да се искористат. За да ја задржи бојата треба да се вари во што е можно помалку вода и маснотија. […]

Tips & Tricks, Видео

Долниот дел е препржен а жолчката не? – Вака испржете совршено јајце на око (Видео)

Сите сакаме јајца, идеални се за појадок или ручек, имаат и голема хранлива вредност.Јајцето ја око често знае од една страна да биде препржено, додека од горе да биде по малку живо. Ако и вам ви се случува тоа, ова видео го дава решението за совршено испржени јајца. Користењето капак […]