Tag: калиум

Препораки

Моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар – Овошје кое може секаде да го купите

Бананата ја има во изобилство и по достапни цени на пазарите и во маркетите. Корисна е и здрава, поради што се препорачува да се јадат банани секој ден. Ова овошје е богато со калиум, па затоа претставува моќен сојузник во превенцијата од срцев и мозочен удар, стои во дел од […]

Tips & Tricks

Ако сте љубител на банани, овие десет работи морате да ги знаете

Бананата е овошје кое е исклучително богато со минерали и витамини. Ја нарекуваат и супер храна. Бананите би требало да бидат дел од вашата дневна прехранбена рутина бидејќи содржат состојки кои можат да ви помогнат во борбата против утринска мачнина, дијабетес, остеопороза, депресија, помагаат и во работата на мозокот и […]

Tips & Tricks

Сите чуда на чајот од нане

Чајот од мента е најраспространет ширум светот, а на нашите простори често се нарекува и чај од нане. Ментата (нане) со векови се користи против лош здив и за одржување на орална хигиена. Може да се пие и на лето бидејќи ментолот ефикасно разладува. Доколку патите од мачнина за време […]