Tag: калинка

Препораки

Здравје во раскошно есенско пакување – јадете го ова овошје

Калинката е зимско овошје кое е супер да се јаде свежи, за сок или за салати и за со јогурт. Зрнцата се супер здрави, имаат витамини и антиоксиданси во себе, а помагаат да се ослободиме од токсини во телото. Во 100 грама калинка има 15 посто од дневната доза витамин […]

Препораки

Јадете калинка често – нема да верувате какво богатство на витамини крие

Калинката е црвено овошје кое има супер вкус, со шестотини црвени мали зрнца со богат вкус. Таа е симбол за здравјето, па затоа се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути… Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав. […]

Повеќе

Со сок од калинки успорете го процесот на стареење

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси. Некои истражувања покажале […]

Повеќе

Овој домашен сок е природен согорувач на масти

Кортизолот, познат како хормон на стрес, е одговорен за нивото на шеќерот во крвта, како и зголемувањето на крвниот притисок. Исто така, овој хормон поттикнува создавање масни наслаги. Како би го намалиле нивото на тој хормон, потребно е да внесувате доволно полифенол, соединенија кои се наоѓаат во билките. Човечкиот организам […]

Десерти

Здрав и брз десерт: Чоколадо со ѓумбир и калинка кое го забрзува метаболизмот

Ѓумбирот и пиперта пецкаат, калинката освежува, семките крцкаат, а чоколадото и натаму е главно. Количините на ѓумбир и пипер се клучни, а ќе ги одредите по свој вкус. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ […]

Препораки

Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Сочно и егзотично овошје со супер вкус кое има бројни позитивни ефекти врз човековото тело. Се работи за калинката која се смета за една од највкусните, а воедно и најлековити намирници. Дневната консумација од ова овошје помага за регулирање на крвниот притисок, нормализирање н холестеролот, за превенирање рак, како и […]

Видео, Десерти

ЧОКОЛАДНИ И ЗДРАВИ! Топчињата од калинка ќе ви го поправат расположението! (ВИДЕО)

За овие чоколадни топчиња потребни ви се декоративни корпички, исчистена калинка и растопено чоколадо. Пожелно е да имате и калап за мафини, за топчињата да добијат правилен облик, но не е неопходно. Растопеното чоколадо ставете го во украсните корпички, потоа ставете калинка, па повторно прелијте со чоколадо. Топчињата оставете ги […]

Tips & Tricks

Еве што му прави сокот од калинка на вашиот организам!

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси. Некои истражувања покажале […]

Десерти

На наједноставен начин подгответе го овој есенски десерт

Есента ни пристигна, а со неа и есенските намирници кои се полни со вкус и мирис. Тиквата е една од омилените есенски намирници. Доколку баш и не сте љубител, пробајте малку да експериментирате и ќе создадете магија, пишува Добре Калорије. Ова е наједноставниот начин, а потребни ќе ви бидат парче […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Вкусно за јадење, тешко за лупење – Проблемот со калинките е решен

Калинките според многу истражувања е докажано дека се лековито овошје кое позитивно делува на кардиоваскуларниот и нервниот систем кај човекот.Го намалуваат нивото на холестерол и високиот притисок и штитат од срцеви болести. Еве неколку начини како да ги исчистите калинките. Еве како се прави тоа: Повеќе вести на Готви.мк: Рецепт […]