Tag: инсект

Tips & Tricks

Кога ќе ве касне инсект или испече медуза – Вака болката веднаш ќе ја снема

Газираните пијалоци се несомнено многу вкусни, и освежуваат, но сепак не се здрави, но имаат друга намена во домаќинството. Ако ве касне инсект и на местото ставите крпче намокрено во на пример кока-кола, болката ќе ја снема. Истото важи и ако ве испече медуза. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да […]

Препораки

Ако ве касне оса, пчела или комарец – Вака болката ќе ја снема

Ако ве касне инсект, комарец, пчела, оса, земете парче црвен кромид и проблемот  е решен. Се цеди сокот и се премачкува каснатото место. Болката, црвенилото и чешањето поминуваат. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Препораки

При убод од инсект, чешање и црвенило – Помагаат две состојки од кујната

Мед и цимет се исклучително здрава комбинација, а помагаат за многу состојби. Ароматично, вкусно и здраво. Помагаат при убод од инсект, болка и чешање, така што ќе измешате лажица мед со две лажици вода и лажиче цимет. Ќе ги премачкате деловите каде сте каснати. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите […]

Препораки

Со сонцето дојдоа и инсектите – Ставете го ова на кожата ако имате убод и црвенило

Доаѓа лето, се повисоки температури, а со нив и инсектите. Ако ве касне инсект и ве чеша местото, има евтин лек од кујната. Земете лушпи од јајца и измешајте ги со малку јаболков оцет, а откако ќе отстојат ставете ги на иритираниот или каснат дел од кожата и оставете кратко. […]

Tips & Tricks, Повеќе

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

Мувите знаат да бидат навистина досадни, па наместо да користите тепалки, еве едноставен совет како да ги избркате од вашиот двор или балкон. Овој совет ни го испраќа наша читателка. Потребни ви се проѕирна кеса, вода и метални парички. Кесата наполнете ја со вода и во неа ставете метални парички. […]