Tag: имунитет

Препораки

Се користи само три дена – Ќе бидете полни со енергија, а салото нема да се таложи

Кога внесуваме многу шеќери, тоа е одлична подлога за раст и развој на габички и бактерии во организмот. Ако го прочистиме организмот, ќе бидете поздрави, со посилен имунитет и повеќе енергија, а кожата и косата ќе бидат посјајни. Направете го овој природен рецепт, а еве што ви е потребно. Напомена: […]

Препораки

Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Направете чај за подобрување на општата здравствена состојба на телото. Овој чај е добар за воспаленија и инфекции, за имунитет, за добро варење на храната, за кожата и превенција од дијабет. Има и антидепресивни својства. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата препишани од доктор. Прочитај повеќе […]

Препораки

Чај за јакнење на имунитетот – Направете го дома од три состојки

Направете домашен чај за јакнење на имунитетот, кој е навистина вкусен и здрав. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од леска – малкумина знаат […]

Посно и веге, Салати

Витаминска бомба за зимата: Морков салата (Посен рецепт)

Направете салата која е богата со витамините кои ни се неопходни за зимата. Сè што ви треба се моркови, основа на оваа деликатесна салата. На зравје! Повеќе салати на Gotvi.mk: Вкусна салата со јајца Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе Шарена салата Руска салата без мајонез и шунка […]

Препораки

Овој зачин двојно го забрзува метаболизмот – Топи сало и ве прави здрави како дрен

Научниците утврдија дека циметот е посебен дар од Бога кој треба почесто да го употребуваме.  Циметот го поттикнува метаболизмот, помага да топиме килограми и да бидеме многу поздрави. Научници од Универзитетот во Мичиген установиле дека циметот има состојки кои помагаат телото да слабее, да се топат маснотиите особено на критичните […]

Повеќе

ВКУСНО И ЗДРАВО: Пролетен коктел за зајакнување на имунитетот!

Ви претставуваме здрав, пролетен коктел кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го поправи вашето расположение. Вкусниот коктел од нане ж и сок од грејпфрут е еден од најдобрите начини за вашето тело повторно да го направите силно.   Црвенот грејп е одличен извор на витамин Ц и добар […]

Препораки

Три намирници со кои ќе го набилдате имунитетот среде зима

И на ниските температури кои ги има во Македонија, може да го зајакнете имунитетот со неколку намирници.Ви препорачуваме дел од нив: Кефир Кисела Зелка Банани Имаат многу витамини и минерали и хранливи состојки кои ќе ви помогнат да останете здрави. Повеќе на Готви.мк: Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите […]

Повеќе

Имунитетска БОМБА

Зајакнете го телото и победете ги настинките и вирозите со помош на оваа напивка!     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата […]

Tips & Tricks

НЕВЕРОЈАТЕН ТРИК: Како да го зајакнете имунитетот за само 15 секунди?

Познатиот руски експерт за кинезитерапија професор Сергеј Бубновски тврди дека постои многу едноставен метод за зајакнување на имунитетот. Ова е неговата препорака: Секој ден во леген ставете многу студена вода, и во неа потопете ги стапалата на десет до 15 секунди. Потоа стапалата избришете ги со крпа и на нив […]

Повеќе

Ќе ве освои на првиот залак: Две состојки за есен без настинки

Оваа вкусна и чудесна мешавина може да си ја подготвите дома и тоа само од сусам и мед. Комбинацијата ќе ве освои уште со првото залче.Фитостеролите, состојките кои имаат хемиска структура слична на холестеролот, кога се во доволна мера присутни, го редуцираат нивото на самиот холестерол. Најмногу фолестерол има во […]