Tag: зима

Деликатеси

Правила за подготовка на туршија – ова е рецептот за да ви трае до следната пролет

За туршијата е многу важно да одберете здрави и свежи плодови. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Деликатеси

Повкусно од ајвар и туршија: Витаминска бомба за зимата во тегла

Направете витаминска бомба за зимото.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Повеќе

Најдобриот вкус за зимата: Цвекло во тегла, точни мерки и состојки

Дојде време за зимница и специјалитети, па направете вкусно цвекло во тегла. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Зимска салата: Пиперки полнети со зелка, повкусни од зимница Пиперки во сенф – Повкусно од зимница Направете кисела зелка за зимница за 10 дена Ловечки ајвар – рецепт за највкусна зимница Зелен домат за највкусна […]

Повеќе

Витамини за зимата: Направете највкусна Туршија, за комплтен ручек во зима

Време е за туршија, направете ја највкусната за која сите ќе ви завидуваат. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт […]

Главни јадења

Тарана чорба со многу зеленчук – Чинија за зимските денови

Направете вкусна тарана чорба за цело семејство. Топла и здрава, нешто што ни треба за зимата.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена во расол Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и […]

Tips & Tricks

Шофершајбната ќе се одмрзне без мака за секунда – Има еден евтин трик

Падна снег, Македонија е во бело, а земјата ја зафати и леден бран. Најголемиот проблем овој период е секако замрзнатата шофершајбна, особено наутро кога сите брзаме за на работа, факултет или некоја друга обврска. Постои лесен и едноставен начин да ја одмрзнеме шофершајбната на автомобилот, без да мрзнеме ние. Прочитај повеќе […]

Препораки

Доаѓаат ледени температури: Направете смеса за настинка која делува и е многу вкусна

Доаѓа леден бран и снег. Ако сакате да се заштитите од настинки и грип, сè што ви треба е оваа смеса која се прави дома и е многу ефикасна. Она што е најважно од сè е дека освен што лесно се прави, таа е и многу вкусна. Препаратите за оваа […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Има евтин трик за да не ви се оштетат чевлите од снегот – Влезете во кујната

Снегот почна да вее, а во следните денови се најавуваат интензивни врнежи од снег, а потоа и дожд. Следи леден бран, а покрај студот, она што е проблем за многумина се обувките бидејќи калта, водата, како и ииндустриската сол, често знаат да ги оштетат. Солта ја нагризува кожата поради што […]

Препораки

Чај за кашлица и болно грло – Една шолја „на гладно срце” и побрзо ќе оздравите

Помага за болно грло, кашлица, како и болки при голтањето за време на настинка или грип. Овој чај особено ќе ви помогне во текот на есента и зимата: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај […]

Препораки

Една шолја од овој чај се бори со вирусите во зима – Болното грло побрзо поминува

Направете моќен и лековит чај кој се бори со вирусите. Идеален за во зимата која е полна настинки Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај […]