Tag: земјотрес

Повеќе

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Нов земјотрес од Грција бил почувствуван и на територијата на Македонија. Пред околу еден час земјотрес од Грција бил почувствуван со 2,5 степени во Македонија.Инаку, Грција утрово се тресе. Регистриран е и друг потрес од 4,3 степени по Рихтер. Се стресе и Бугарија со јачина од 2,5 степени. Се тресат […]

Повеќе

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван во јужните делови на Македонија.Земјотресот, како што информираат од Сеиозмолошката опсерваторија, се случил во 02 и 25 минути со Рихтерова локална магнитуда од 3 степени, а епицентарот се наоѓа во соседна Република Грција. Повеќе на Готви.мк: Дохранување на […]

Повеќе

Утрово земјотрес во Македонија

Земјотрес од Грција утрово бил почувствуван во Македонија. Потресот со јачина од 2,9 степени по Рихтер ги разбуди жителите на Стар Дојран.Освен Македонија, се тресе и цел Балкан. Земјотреси има во Турција, Италија, како и Албанија. Потресот во Албанија бил со јачина од 3 степени по Рихтер. Повеќе на Готви.мк: […]

Повеќе

Четири потреси во Македонија – од утрово серија земјотреси

Четири потреси се регистрирани од утринава во Македонија. Првиот со јачина од 5,1 според Рихтер, почувствуван од Грција е најсилниот во серијата потреси. Овој земјотрес беше почувствуван во 00 часот и 23 минути со Рихтерова локална магнитуда 5.1. Според досегашните податоци, земјотресот беше почувствуван во  Гевгелија и Богданци со интензитет од […]

Повеќе

Силен земјотрес ја стресе Македонија

Силен земјотрес со јачина од пет степени според Рихтер, синоќа го потресе Валандово, а бил почувствуван и во Струмица, Гевгелија, Дојран, Богданци и Неготино.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на регистрира […]

Повеќе

Уште еден посилен земјотрес во Македонија

Нов посилен земјотрес ја стресе Грција, а се почувствувал и во Македонија, во близина на грчката Граница.Потресот бил со јачина од 4,3 степени по Рихтер. Ова е втор земјотрес откако утрово уште еден грчки потрес беше почувствуван и во Македонија. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес […]

Повеќе

Земјотрес утрово во Македонија

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на територијата на Македонија, во близина на границата со Грција.Земјотресот е почувствуван во 8.38 часот утринава со епицентар на 19 километри јужно од Стар Дојран во Македонија и на 154 километри југоисточно од Скопје, со длабочина од 10 километри. […]

Повеќе

Земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во соседна Грција.Овој земјотрес се случи во 05 часот и 40 минути со Рихтерова локална магнитуда 3.8. Истиот […]

Повеќе

Земјотрес од Грција почувствуван во Македонија

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени денеска во 13:12 минути ја стресе Грција, а се почувствува и во Дојран. Епицентарот е 23 километри јужни од Дојран на територијата на соседна Грција. Земјотресот е почувствуван на југот од Македонија но нема информации за штети. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот […]

Повеќе

Земјотрес во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во источниот на на Скопското епицентрално подрачје.Овој земјотрес се случи во 03 часот и 11 минути со Рихтерова […]