Tag: зелка

Деликатеси

Кралица на новогодишната трпеза: Класичен рецепт за сарма со зелка

Празниците кои следат не можат да се замислат без сарма. Направете највкусна. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Рецепт за посен подварок: Ручек полн со витамини

За почетокот на постот подгответе здрав и вкусен ручек. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица […]

Главни јадења

Пиперки полнети со зелка и морков

Направете супер деликатес, пиперки полнети со зелка. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена боранија Кремаста салата од боранија (Видео) Сочна […]

Предјадења

Пита со кисела зелка – Царица на зимската трпеза

Вкусна пита со кисела зелка која ќе ја спремите за кратко. Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во […]

Главни јадења

Зелка чорба за зимските денови – Го закрепнува телото

Супер ручек со зелка. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиКинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Специјалитет: Похoван […]

Салати

Деликатес: Топла салата со зелка

Вкусна и топла салата со зелка.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал […]

Главни јадења

Совршен зимски ручек: Кисела зелка со чадени ребра

Едно од омилените јадења со зелка. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован […]

Видео, Салати

Зимница по рецепт на „Бабина кујна“: Еве како да ставите кисела зелка

Дочекајте ја зимата подготвени со вкусна зимница! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите […]

Видео, Главни јадења

Лута зелка со тестенини: Ручек кој го забрзува метаболизмот

Направете промена во дневното мени, подгответе зачинета и лута зелка со тестенини. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Tips & Tricks

Не е само за деликатеси – Зелката помага за големиот проблем ишијас

Ладното време кое е пред праг умее да предизвика многу болки, ишијас и големи проблеми, но има приорден лек. Ако ви се случи тоа ви треба зелка. Се мие листот зелка, се вари во чиста вода, па додека е топол се става на болното место и се држи додека не […]