Tag: зелен чај

Препораки

Зелениот чај не е само за пиење – Кесичките може вака да ги искористите

Зелениот чај е многу здрав и вкусен, а познат е и по тоа што топи килограми. Сепак, освен за пиење, може да го користите и за здравје на очите. Откако ќе сварите шолја зелен чај, не ги фрлајте кесичките, туку оставете ги да се подолафат. Затворете ги очите и ставете […]

Повеќе

Ви излезе плускавец на нозете? Ова е природно и брзо решение од кујната

Често носиме обувки кои можат да ни направат плускавци, кои се болни и ни прават проблеми. Сепак, постои лесно и природно решение за овој проблем. Сè што ви треба е зелен чај. Сварете го во вода, па по пет минути натопете памукче и ставете го на плускавецот и болното место. По […]

Tips & Tricks

Го нарекуваат „Зелена машина” – Топи сало како од шега, трансформација за 3 недели

Името му е моќно – „Зелена машина”, а навистина топи килограми како од шега. Лесно е за подготовка и има само три состојки во себе. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од […]

Tips & Tricks

Пет намирници кои ќе ја донесат вашата линија во ред!

Кои се тие намирници кои поттикнуваат исфрлање на токсините од организмот? Овие намирници ќе ја донесат и вашата линија во ред. Цимет Помага во контрола на шеќерот во крвта поради што се намалува чувството за глад. Колку што нивото на шеќерот побрзо се подигнува, толку и побрзо се спушта поради […]

Tips & Tricks

ТРИ НАПИВКИ кои брзо ги топат „празничните“ килограми!

Кога држат диета, многумина не се свесни дека многу е важно и кои пијалаци ги конзумираат бидејќи постојат некои кои содржат голем број калории, па така го саботираат процесот на слабеење. Многу е важно да обратите внимание на нутритивната и енергетската вредност на секоја напивка. Од друга страна, постојат и […]

Препораки

Овој чај е поздрав и од водата – ќе се изненадите

Зелениот чај е поздрав и од водата која е неопходна за живот. Нутриционистите го препорачуваат за секој ден, а еве и зошто е тоа така.Тој го штити телото од рак, па така оние кои пијат зелен чај имаат 12 поценти помал ризик да заболат од оваа тешка болест, а исто […]

Препораки

Имате проблем со килограмите? – пробајте ја диетата со Кисело млеко

Ако имате проблем со тежината и сакате да ослабете, ви нудиме супер диета со омилениот вкус на кисело млеко.Дневно треба да консумирате 500 гр кисело млеко, 300 гр овошје, 300 гр зеленчук, 3 чаши зелен чај и 150 гр варено месо или риба. Оваа диета е здрава, вкусна и резултатите […]

Повеќе

Намирници кое се многу важни ако работите канцелариска работа

Долготрајното седење е поврзано со зголемено чувство на глад, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, воспаление и болки во зглобовите и мускулите. Сега е време за добри вести. Постојат многу работи кои можете да ги направите во текот на работниот ден како би ги избегнале негативните ефекти […]

Препораки

Студенти ова е лекот: Две супер намирници за концентрација

Едно ново истражување покажува дека црната чоколада и зелениот чај се идеалната комбинација за вашата концентрација. Па, наместо да се труете со кафе, за да останете будни и да учите или да ги завршите работните обврски во текот на ноќта, ви требаат само овие две намирници кои заедно прават моќна […]

Tips & Tricks

СУПЕРНАМИРНИЦИ за подобро памтење и концентрација

Дали можеби имате проблеми со памтењето на имињата на нови лица со кои штотуку сте се запознале? Тоа се знаци дека вашиот секојдневен начин на живот му оневозможува на мозокот да создаде некои нови сеќавања. Едно од последните истражувања, спроведено на Универзитетот Колумбија, открило дека високата концентрација на флаванол во […]