Tag: зеленчук

Главни јадења, Предјадења

Крем супа од зеленчук

Брза и вкусна крем супа од зеленчук… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Главни јадења

Вкусни ражничи од телешко и свинско месо

Подгответе вкусни ражничи… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Tips & Tricks

Сите ја правиме оваа грешка со миењето на зеленчукот – вака станува подлога за бактерии

Сите правиме една грешка кога станува збор за зеленчукот, а тоа е прераното миење на истиот. Ако сте одлучиле веднаш да го исперете по враќање од маркет или пазар, грешите. Зеленчукот се мие пред употреба, бидејќи во спротива се размножуваат повторно бактериите по него. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок […]

Главни јадења

Зеленчук со павлака од рерна

Зеленчук со павлака од рерна… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Главни јадења

Лесно и вкусно јадење: Запечен зеленчук

Лесно и вкусно јадење готово за 15 минути! Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен […]

Главни јадења, Предјадења

Вкусна и хранлива: Есенска чорба од зеленчук

Вкусна и мирисна чорба… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Tips & Tricks

Зеленчукот никако не го пржете вака – трик за вкусен ручек кој и готвачите го кријат

Ако сакате правилно да го варите зеленчукот и да му ја задржите бојата и витамините, знајте неколку трикови. Најубаво е да се употребува за варење супа за хранливите состојки макисмално да се искористат. За да ја задржи бојата треба да се вари во што е можно помалку вода и маснотија. […]

Главни јадења

Ручек на денот: Запечен зеленчук во тава

Направете вкусен ручек со зеленчук зепечен во рерна. Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана

Главни јадења, Предјадења

Го закрепнува телото и дава витамини: Крем чорба од зеленчук и јогурт

Лесна и вкусна чорба со јогурт – најдобар извор на хранливи материи. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Главни јадења

Експрес пита од зеленчук

Брза и едноставна пита од зеленчук! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]