Tag: зеленчук

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Направете рози од домати

Доматите не се само за салата и за сендвичи, со нив може да се направат и преубави декорации во кујната од кои ќе ви застане здивот. Пречекајте ги своите најблиски пријатели со рози од домати и тие ќе бидат воодушевени. Сите ќе се прашуваат како ви успеало. Начинот на кој […]

Главни јадења

Летен ручек како од бајка

Во врелите летни денови се што ни треба е овошје и зеленчук кои се богати со витамини. Овој пат Gotvi.mk ви нуди супер-рецепт од печен зеленчук, кој е и вкусен и многу здрав. Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви […]

Главни јадења, Посно и веге

Бурито со зеленчук – вкус и изглед кој сите ќе ги освои

Веган бурито со многу зеленчук по рецепт на Влатко Тодоров. Одличен рецепт и уште подобар вкус. Идеален рецепт за оние кои сакаат да воведат повремена промена во исхраната, а особено за сите кои постат или се хранат вегетаријански. На здравје! Повеќе вести на Gotvi.mk: Рецепт за летно бурито со пилешко Печени […]

Tips & Tricks

Кромидот како лек – има чудотворни дејства

Кромидот иако секогаш ни создава солзи на очите кога го приготвуваме, има навистина чудотворни дејства врз организмот.Кромидот помага при изгореници, па ако сте се изгореле, ставете парче врз местото и болката ќе престане. Кромидот помага при убоди од пчели, оси и други инсекти. Ако сте алергични и ве касне некој […]

Главни јадења, Деликатеси, Препораки

Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук

За брз, а вкусен ручек или кога сте на одмор. Сè што ви треба за одличен ручек за цело семејство е вкусниот крањски колбас и многу зеленчук. Еве го рецептот на Тоше: На здравје! ИДЕЈА: Следниот пат кога ќе ја правите оваа вкусна пита наместо Крањска можете да употребите Пекабеско Македонски тенок […]

Посно и веге

Хармонија на бои и вкусови: Шарено рижото со зеленчук

Направете колоритна и здрава чинија која ќе има посебен вкус. Рижото со зеленчук е одличен оброк за вас и вашите најмили. Поврзани рецепти на Готви.мк Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со […]

Посно и веге, Предјадења

Направете зеленчук на скара

Ако го обожавате вкусот на зеленчук, Gotvi.mk ви препорачура да приготвите зеленчук на скара. Многу е вкусно, вкушност овој специјалитет има некој посебен шмек 🙂 На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Потпечен зеленчук со сирење Индиски специјалитет во вашата кујна: Салата со куп зеленчук Исхрана на децата: Еве колку овошје […]

Посно и веге

Потпечен зеленчук со сирење

Ова е вкусен и здрав ручек на кој ќе се радуваат вашите најмили. Токму она што ни треба во летните денови. Еве го рецептот: Повеќе рецепти на Готви.Мк Врап со туна кој се прави за 5 минути Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: […]

Главни јадења

Топчиња со богат вкус: Ќофтиња со зеленчук

Сите уживаме во вкусот на добро подготвени ќофтиња, а доколку во нив се додаде и зеленчук, вкусот е уште побогат. Еве супер идеја за ручек: Поврзани рецепти на Готви.мк Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од тиквичка Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук […]

Главни јадења

Најдобриот рецепт за сочни ражничи

Ива ни го испраќа најдобриот рецепт за ражнич. Таа вели дека дека највкусно се прави со месо од свинска плешка, како и кромид, домат и пиперка кои дополнително ќе им дадат свежина и сочност на ражничите. Исто така, ќе ви бидат потребни и стапчиња за ражничи. На здравје! Прочитај повеќе […]