Tag: зеленчук

Главни јадења

Брзо и лесно: Тиквици полнети со зеленчук

Освен што се вкусни, овие полнети тиквици се и многу здрави… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно […]

Препораки

Црвена кралица: Го намалува притисокот за минута, го чисти црниот дроб за еден ден

Едно од најевтините, но најздрави видови зеленчук кои го штитат телото од многу болести и состојби.Цвеклото е зеленчук кој кај нас може да се најде на пазарите и тоа во изобилство, како и во маркетите. Го има по достапни цени, а навистина многу помага. Има витамини А, Ц, како и […]

Главни јадења, Посно и веге

Не сте јаделе ваков: Грав со зеленчук за големиот пост

Сите јадеме грав, особено во петок или среда, но ваков деликатес немате пробано. Идеално за посните денови.     Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Грав на косовски начин Посно гравче со додаток Чорба од грав Запечен грав Посна крем супа од грав Грав по југословенски рецепт Салата со грав  

Главни јадења, Деликатеси

Боранија мусака: Вакво нешто не сте јаделе, ручек за 20 минути

Мусака со компир и мелено месо, мусака со модри патлиџани или тиквички, мусака со домати. Сме виделе многу варијанти на омиленото јадење, но ова е непто посебно.Направете боранија мусака. Ова е рецептот:       Повеќе Готви.мк рецепти: Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг […]

Посно и веге

Посен бурек – рецепт повкусен од оној со месо и сирење

За посните денови и големиот и тежок Велигденски пост, направете посен бурек за добро утро.Варијанта со многу зеленчук, повкусна од онаа со сирење и месо.     Пријатно јадење! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен Солена торта со палачинки Топли пирошки со сирење […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Риба од која претекува зеленчук за големиот пост (Видео рецепт)

Направете вкусна риба од која претекува зеленчук, за големиот пост.Супер вкусен рецепт:     Ова е видео подготовката: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба Малку време за деликатес: Риба полнета со компир Поздрава е […]

Главни јадења

Здрав и вкусен ручек: Шницли од зеленчук

Овие едноставни и здрави шницли се вистински деликатес. Послужете ги со зелена салата и уживајте! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки […]

Главни јадења, Деликатеси

Зеленчук во павлака – Тава која е деликатес

Вкусна тава со зеленчук и павлака. Се е топло, ароматично и се топи во уста.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Највкусна пилешка тава Вкусна ручек тава за половина час Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба Малку време […]

Препораки

Оваа храна ги остава докторите „без работа” – За здрава диета и превентива од болести

Бројни истражувања ширум светот потврдија дека виолетовата храна го штити срцето и целото здравје на телото. Намирниците како што се модриот патлиџан, црвената зелка, сливите, грозјето, боровинките, капините… ги намалуваат штетните и слободни радикали во телото, помагаат за превенција на многу видови рак, хипертензија, холестерол, срцеви заболувања и дијабетес. Исто […]

Посно и веге, Предјадења

Посна пита со многу зеленчук – Повкусна од она со сирење, спанаќ или месо

Направете вкусна посна пита со многу зеленчук. Супер вкус и арома. Навистина прекрасен рецепт Добар апетит! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Пржена пита деликатес Топли и ароматични триаголници со кашкавал Појадок за 20 минути – Пица мафини Само матите и ставате во калап – мафини за појадок Појадок за 15 минути […]