Tag: зеленчук

Главни јадења

Ви здодеа од вообичаениот ручек? Мусака со зеленчук и сланина

Ако ви здодеа од вообичаениот ручек, направете мусака од зеленчук и сланина.       Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти за десерти тука Топ 5 рецепти за […]

Салати

Ќе заборавите на шопска и грчка: Мешана компир салата

Направете салата која совршено оди со секое јадење. Шарена компир салата ќе ве натера да заборавите на сите омилени вкусови на салати до сега.       Повеќе на Готви.мк: Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите […]

Главни јадења

Зеленчук и сланина – оваа мусака ќе ја обожавате!

Збогатете ја трпезата со уште едно вкусно гурманско јадење! Добар апетит! Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти за десерти тука Топ 5 рецепти за пролетни салати […]

Препораки

За сос, ручек или супа: Овој зеленчук помага за се

Бамјата е зеленчук кој се препорачува да го јадете најчесто што можете. Бамјата во себе содржи витамини и минерали, фолна киселина, витамини Б1 и Б2, Б6, и во една порција има 10 отсто од дневните вредности. Го подобрува протокот на крвта, богата е и со антиоксиданси, добра е за дишните […]

Препораки

Зелени зрнца богати здравје – причини да јадете грашок

Грашокот е едно од популарните јадења во Македонија, а потребно е да се консумира се почесто.Грашокот е богат со влакна, витамин К поврзан со здравјето на коските и срцето, како и протеини. Грашокот обезбедува седмина од потребната доза дневно. Одличен извор е на манган, добар е за срцето и добар […]

Препораки

Мажите стануваат ѕверови во кревет со оваа намирница – никогаш не сте се сетиле на неа

Иако многумина не го поврзуваат со сексот и со намирниците кои веднаш асоцираат на него, верувале или не, целерот е најмоќниот афродизијак. На Грците во минатото им бил симбол на славењето, а познато е дека е многу здрав, полн со витамини и спречува многу болести. Делува за бубрезите, подобра циркулација, […]

Препораки

Имате куче? Ништо освен ова не смеете да му давате да јаде

Ако имате милениче и ви е како член на семејството, тогаш треба да внимавате што му давате да јаде. Иако сите сме нависнати да им даваме се на кучињата кога тажно ќе не погледнат, постои листа на намирници, овошје и зеленчук кои смеат да ги јадат и кои никако ен […]

Видео, Деликатеси, Посно и веге

ДЕЛИКАТЕС НА НЕДЕЛАТА: Хармоника модар патлиџан

Со еден модар патлиџан може да направите невиден деликатес. Ставете доматен сос, наполнете го доматот и убаво испечете со фолија. Погледнете како се прави овој специјалитет:     Credit 📷: @buzzfeedtasty 😵 ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ Follow 👉 @FOODY.DELIGHTS  Follow 👉 @FOODY.DELIGHTS ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ 💡 Like 10 Posts & Follow 💡 Double Tap If […]

Главни јадења

Мини шницли во зеленчук

Вкусно јадење кое брзо се подготвува! На здравје! Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат Палачинки за гурмани

Главни јадења

Француска мучкалица

Лесно јадење идеално со препечен леб или со шпагети… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула