Tag: зелена

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зелената салата со еден трик

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин.Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата […]

Повеќе

Ставете спанаќ во водата во која варите јајца – резултатот ќе ве воодушеви

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја.Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет. Ако сакате зелена боја на […]

Салати

Злена салата со чуден додаток – на крај излегува совршена

Зелената салата е евтина, а вкусна, полна со витамини и здрава. Ова е оригинален и вкусен рецепт.       Салатата се мие и сече на ситни резанки, а потоа се ставаат шеерот, маслото и солта во киселото млеко и се прелеваат врз неа. Добра идеја – Фотографирајте храна на […]

Видео, Салати

ЗА ФИТ ФОРМА ЛЕТОВО: Нов рецепт за зелена салата

  Зелената салата е здрава, вкусна, полна витамини и секако супер решение за топ форма летово. Ако додадете и спанаќ, тогаш вкусот е загарантиран. Јадете и топете килограми, ова е подготовката:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула […]

Предјадења

Зелена чинија со одличен вкус: Направете чорба од грашок

Направете чорба од грашок која е брзо и здраво предјадење за цело семејството. А, за вкусот да не зборуваме, фантастичен е… На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Супа од зеленчук за намалување на килограми Рибја чорба Телешка чорба со домашно лепче Крем чорба од тиква и компири Пролетна супа Посна […]

Салати

Зелена салата со сирење и џем од јагоди

Можеби ќе ви звучи на прв поглед необично, но ние го испробавме овој рецепт на Ана и навистина оваа салата има неодолив вкус. Еве како да ја направите: Имајте добар апетит 🙂 Еве како треба правилно да се мие зелената салата Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата Примавера ПОСНО: Свежа пролетна […]

Tips & Tricks, Посно и веге, Салати

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Мијалникот се полни со ладна вода се ставаат листовите марула. Во водата се додава 1 супена лажица сода бикарбона и малку оцет. Се остава да киснат листовите околу 15 минути. Се вадат од водата, се испушта валканата вода и повторно се полни мијалникот со чиста ладна вода. Листовите киснат околу […]