Tag: здрав

Предјадења

Леб кој не дебелее – Полн здрави состојки и совршен вкус

Вкусен и здрав леб од кој нема да накачите ни килограм. Ова е рецептот за лебот кој не дебелее: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Млечен леб на кајмак – совршенство од тесто Рецепт за интегрален леб Запечен леб со павлака и сусам Леб печен во тенџере Направете леб во […]

Повеќе

Направете здрав и хроно мајонез – прсти да излижеш

Направете здрава варијанта на мајонез кој оди со се.   Се се меша во блендер и се чува во фрижидер. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се […]

Препораки

Го јадеме а не знаеме колку е здрав – за диета, штити и од рак

Иако сенфот не спаѓа во групата природни лекови, сепак помага за многу тешки проблеми и треба да го јадете почесто.Користењето на сенф поради неговиот состав често се препорачува во медицински цели. Богат е со фосфор, магнезиум, селен, натриум, витамин А, како и протеини. Помага за изгореници и оштетувања на кожата, […]

Препораки

ЗДРАВ ДОМАШЕН КОКТЕЛ – косата, ноктите и лицето ќе блескаат

Ако сакате коктел кој ќе ви помогне да бидете здрави, да имате сјајна кожа, нокти и коса, ви нудиме домашна напивка врдна злато.   Се се меша со блендер и се става во шолја. Веднаш се пие по подготовката. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и […]

Препораки

ЧАЈ МЕСТО КАФЕ: Ќе ве расони и плус многу е здрав

Овој чај пијте го наутро кога ќе станете од спиење, додека се спремате за работа. Подобар е од кафето, подобро ќе ве расони и многу е здрав.   Сварете ја смесата и пијте го ова наутро. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок […]

Препораки

Овој чај е поздрав и од водата – ќе се изненадите

Зелениот чај е поздрав и од водата која е неопходна за живот. Нутриционистите го препорачуваат за секој ден, а еве и зошто е тоа така.Тој го штити телото од рак, па така оние кои пијат зелен чај имаат 12 поценти помал ризик да заболат од оваа тешка болест, а исто […]

Предјадења

Кофеинско смути за здрав и енергичен старт на денот

 Направете кофеинско смути за здрав и енергичен старт на денот. Се се меша во блендер и се става во чаша. Повеќе на Готви.мк: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Принцот Хари е на диета – Еве што […]

Препораки

Народот вели “Здрав како дрен” – еве зошто е тоа така

Дренот е литтопадно дрво кое изобилува со здравје. Не за џабе народот вели Здрав како дрен.Дренот има многу витамини и минерали, тие го јакнат имунитетот, помагаат за пролив кај децата и возрасни, за слузокожата на цревата, за повеќе железо во крвта. Помага за кожни инфекции и болести, па затоа пијте […]

Препораки

Магдоносот е најздравиот додаток – јадете го почесто

Ако сакате здраво срце и природен лек против стареење на телото, се што ви треба е магдонос.Совршениот додаток за секое јадење и за највкусните супи, како и чаеви, е одличен извор на витамин Ц, бидејќи на 100 грама магдонос има 160 грама витамин Ц. Помага за здраво срце, борба против […]

Десерти

Најздравиот десерт на светот – Рецептот е стар 6.000 години

Овој колач е најстар колач на светот, се прави од само две намирници, а важи и за најздрав десерт кој сте го пробале некогаш. Повеќе вести на Готви.мк Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути […]