Tag: здравје

Препораки

Стави зелка на ногата – резултатот ќе ве запрепасти

Сите знаеме дека храната која секојдневно ја конзумираме содржи високо ниво на разни хранливи материи и тоа допринесува да имаме подобро здравје. Затоа и ја јадеме.Некои од овие здрави намирници имаат лековити својства кога се конзумираат. Некои, пак имаат лековите својства и кога директно се нанесуваат на кожата. Дали знаете […]

Препораки

Евтино а корисно: Во кујната ни е пред нос, а не знаеме колку е здрав

Штити од грип, помага при настинки и го јакне имунитетот. Во овој период користете ја оваа намирница и заштитете се од сезонските настинки.Се работи за лукот, а студијата е објавена во магазинот Jurnal od nutrition. Ако консумирате пет грама бел лук за три часа се активираат гени за производство на […]

Препораки

Чешмата е полна со отрови и бактерии – прочистете ја водата со една намирница

Не е тајна дека цевката од каде истекува вода е полна со бактерии и нечистотии, па сега ви нудиме начин како да се спасите од нив и тоа со само една билка.Познато е дека чешмата содржи минерали, но и бакар, алуминиум, нитрати, инсектициди…што секако не е добра вест. За среќа, […]

Салати

Рецептот на Малахов: Оваа салата буквално ги јаде вашите килограми

Тој има напишано повеќе од 60 книги и знае точно што треба за слабеење и здрава исхрана. Русинот Малахов објави рецпт за салата која топи килограми. Повеќе на Готви.мк: Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт […]

Препораки

100% ефикасно: Маска со која косата ќе ви расте како луда

Ако сакате здрава, цврста и сјајна коса, која ќе расте брзо, тогаш ви ја препорачуваме оваа маска со јајце, која чини многу малку, а има супер значајни и големи ефекти.Земете едно јајце и ставете го во чинија, па додајте неколку лажици маслиново масло и промешајте убаво. Ставете ја смесата на […]

Препораки

Јогуртот е мелем за лице – намачкајте се и ќе се шокирате

Јогуртот го штити и негува вашето лице, ви го враќа сјајот, ја хидрира кожата. Ако сакате убаво лице, правете ја оваа маска бар еднаш неделно. Повеќе на Готви.мк: Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува […]

Повеќе

Идеална напивка за јакнење на организмот (РЕЦЕПТ)

Оваа напивка е идеална за јакнење на организмот.   Повеќе вести на Готви.мк: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос Салата која летово ќе ја правите секој ден Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир […]

Препораки

Јадете праз – нема да верувате колку е здрав

Празот можеби има лош мирис и не го јадеме кога треба да седнеме со пријатели, но едно е сигурно, многу е здрав. Празот има витамин Ц, витамин Б6, манган, и други состојки кои го подобруваат нашето здравје. Штити од опуштање на крвните садови, помага за кардиоваскуларниот систем, штити од срцеви […]

Препораки

САМ СВОЈ ЛЕКАР:  Направете сок кој лечи се од глава до пети

 Бидете сам свој лекар и направете сок кој ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот, да помогнете храната побрзо да се вари, да ги спречите сите тегоби, а исто така и да си помогнете за превенција на рак.     Повеќе на Готви.мк: Белите патики ќе бидат како нови – […]

Препораки

  Оваа житарка ќе ви ја врати силата – денот нека ви почнува вака

Се вбројува во житарки, многу е хранлива и здрава, а ја јадат особено веганите. Киноата е богата со манган, магнезиум, бакар и фосфор, витамини Б и Е. Се препорачува на оние кои патат од мигрена, дијабетес, а помага и за раст и обнова на ткивата. Таа се препорачува и за […]