Tag: здравје

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Зафаќа минијатурен дел од кујната а е легло на бактерии

Иако сите се грижиме за кујната и ја чистиме, бидејќи тоа е најважното место во домот каде се подготвува храната, сепак постојат мест кои се валкани и се легло на бактерии колку и да ги чистиме и колку скапи средства и да употребуваме.Се работи за мијалникот кој треба да се […]

Препораки

Зелени зрнца здравје: Милион причини да јадете грашок

Грашокот е здрава намирница која треба почесто да ја внесувате во исхраната. Според тврдењата на професорот Хадемар Банкхофер од Виеан, грашокот содржи многу белковини и ја потикнува изградбата на мускулната маса.Тој го намалува холестеролот, и со големата количина на магнезиум во себе, го штити телото од стресови. Исто така е […]

Препораки

Тие се дар од природата: Имаат тројно повеќе витамини од портокалот

Постојат два вида рибизла, црвена и црна, но и двете се дар од природата кој го штити нашето здравје.Рибизлата е овошје кое го зајакнува и штити организмот, помага цревата правилно да работат и може да делува да се намалат тегобите и бооките при ревматски болки. Богата е со витамин Ц, […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие намирници НИКАКО не смеат да ги јадат мали деца!

Иако се здрави и полни со витамини, сепак овие намирници не треба да им ги давате на деца.МЕД Децата до две години не смеат да јадат мед, биејќи истиот може да содржи токсини кои доведваат до труење кај нив. Имунитетот на возрасните може да се избори со нив, но на […]

Препораки

Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Секоја домаќинка дури и најискусната која е во кујна со години, ја прави оваа грешка. Веројатно откако ќе прочитате ќе сфатите дека и вие го правите истото.Имено, сите го фрламе листот од морковот, а тој содржи најмногу витамини, освен плодот. Богат извор на витамини и минерали, богат е со витамини […]

Препораки

Знаете ли колку е опасно салото на стомакот? – еве како да се решите од него

Нема жена, па ни маж на планетава кои не внимаваат што јадат, и кои не се грижат за изгледот. Многумина мака мачат со оној најголем проблем денес поврзан со дебелината, а тоа е салото на стомакот.Истражување објавено во „Annals Internal Medicine” покажува дека пострашно од салото на стомакот нема. Дури […]

Препораки

ПРАВИМЕ ГРЕШКА ОПАСНА ПО ЖИВОТ: Не ги подгревајте овие три намирници!

Иако секојдневно го правиме тоа, овие три намирници никако не смеат да бидат подгреани. Јајца Тие спаѓаат во ризична група и никако не смеете да ги подгревате. Имаат преност што можат да се чуваат на ладно во фрижидер и долго да траат, па почитувајте го тоа правило. Печурки Се јадат […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Таа секој ден јаде печени лушпи од јајца – ќе се шокирате!

Оваа жена секој ден пече лушпи од јајца и ги јаде.  Затоа, нареден пат кога ќе спремате и вие јајца, имајте го ова на ум.Лушпите имаат витамини А, Б12, калциум, цинк. Во лушпата има дури 90 отсто калциум кој ни ги зајакнува коските и мускулите. Еве како да направите оброк […]

Препораки

ДОКТОРИТЕ НЕМААТ ОБЈАСНУВАЊЕ: Ова е лек за рак, артритис, холестерол и 10 други болести

Медот е чудотворна намирница која ги запрепастува и лекарите сосвоите лековити и моќни својства.Медот се препорачува во сите јадења, има многу витамини и помага за многу болести. Штити од инфекции, болести на срцето, го намалува холестеролот, помага за артритис, грип и настинки и го подобрува имунитетот. Затоа, почесто консумирајте мед […]

Tips & Tricks

Ги стави нозете во јаболков оцет – за 30 минути се случи ова!

Наместо да трошите пари на скапи препарати, ви треба само јаболков оцет. Овој метод ќе ве прочисти подобро од било која друга намирница.Оваа метода за детоксикација е многу евтина, и секако многу ефективна. Наполнете легенче со топла вода, ставете шолја јаболков оцет, и промешајте. Држете ги стапалата околу 30 минути. […]