Tag: здравје

Препораки

Јадете праз – нема да верувате колку е здрав

Празот можеби има лош мирис и не го јадеме кога треба да седнеме со пријатели, но едно е сигурно, многу е здрав. Празот има витамин Ц, витамин Б6, манган, и други состојки кои го подобруваат нашето здравје. Штити од опуштање на крвните садови, помага за кардиоваскуларниот систем, штити од срцеви […]

Препораки

САМ СВОЈ ЛЕКАР:  Направете сок кој лечи се од глава до пети

 Бидете сам свој лекар и направете сок кој ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот, да помогнете храната побрзо да се вари, да ги спречите сите тегоби, а исто така и да си помогнете за превенција на рак.     Повеќе на Готви.мк: Белите патики ќе бидат како нови – […]

Препораки

  Оваа житарка ќе ви ја врати силата – денот нека ви почнува вака

Се вбројува во житарки, многу е хранлива и здрава, а ја јадат особено веганите. Киноата е богата со манган, магнезиум, бакар и фосфор, витамини Б и Е. Се препорачува на оние кои патат од мигрена, дијабетес, а помага и за раст и обнова на ткивата. Таа се препорачува и за […]

Tips & Tricks

АКО СТАВИТЕ ЛИМОН ВО ЗАМРЗНУВАЧ, велат дека прави чудо за организмот!

Пробајте го овој совет на нутриционистите… Лимонот е здрав, тоа го знаете, но и многумина не знаат дека и лимоновата кора исто така е благотворна за човечкиот организам. Затоа, пробајте го следниов рецепт на Мерилин Гленвин. Таа е нутриционистка и спрецијалист за здравје кај  жените. – Лимонот добро измијте го […]

Препораки

Неговото височество Лосос – зошто е добро да е дел од вашата исхрана?

Лососот има многу лековите својства, вкусен е и здрав.Богат е со омега три масни киселини кои ги смалуваат маснотиите во крвта, позитивно делува на имунитетот, го подига расположението, го стимулира мозокот. Лососот е извор на селен, калиум и фосфор, како и витамини и минерали. Повеќе на Готви.мк: Шеф салата Дресинг […]

Препораки

Зелени зрнца богати здравје – причини да јадете грашок

Грашокот е едно од популарните јадења во Македонија, а потребно е да се консумира се почесто.Грашокот е богат со влакна, витамин К поврзан со здравјето на коските и срцето, како и протеини. Грашокот обезбедува седмина од потребната доза дневно. Одличен извор е на манган, добар е за срцето и добар […]

Препораки

Пушачи, имало спас: Со овој сок исчистете ги белите дробови брзо и лесно

 Со неколку намирници од кујната се прави сок кој им помага на сите пушачи да се исчистат од чадот и токсините кои им ги уништуваат белите дробови. Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа […]

Tips & Tricks

ОТСТРАНУВА 80 ОТСТО ОД САЛОТО НА СТОМАКОТ! Интернетот „полуде“ по наједноставниот рецепт!

Дали и вие припаѓате на поголемата група луѓе кои би сакале да имаат совршен стомак, а притоа да не мораат да се откажат од омилената храна? Тајната е во наједноставниот рецепт… Потребни ви се лажичка сода бикарбона, половина чаша вода и сок од еден лимон. Измешајте ги сите состојки и […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изгледате вака додека пиете вода? – тогаш го правите тоа погрешно

Ако изгледате вака додека пиете вода, тоа значи дека го правите тоа погрешно. Сигурни сме дека како повеќето луѓе и вие пиете вода набрзинка, стоејќи, но еве како треба да се пие. Ако стоите и пиете воата пребрзо оди во дебелото црево, па телото нема време да ја апсорбира. Повеќе […]

Tips & Tricks

Дерматолозите јасни: Ставете шеќер во шампонот – резултатите феноменални

Дерматолозите истакнаа дека со додавање на малку шеќер во шампон ќе го имате најдобриот трик за убавина, но исто така и за здрава коса. Она што треба да направите е да додадете една лажичка шеќер во вашиот шампон (во целото големо шише). Шеќерот ќе послужи како благ пилинг на косата […]