Tag: здравје

Tips & Tricks

Еве зошто сокот од моркови е добар за вашето здравје!

Ретко луѓето имаат навика да пијат сокови од зеленчук, а тоа е голема грешка. Од мали нозе, во животот треба да воведете природни, здрави сокови, а таа навика да ја задржите и во старост. Овие сокови содржат доволни количини хранливи материи и помалку шеќер за разлика од овошните сокови. Како […]

Tips & Tricks

Уште една причина зошто треба да пиете чај

Редовното конзумирање чај може да го намали ризикот од губење на памтењето за 50 отсто, покажаа резултатите од истражувањето на научниците на мдецинскиот универзитет во Сингапур. Истражувањето е спроведено на 957 лица, кои конзумирале чај. Тие, во периодот од 2003 до 2005 година редовно пиеле чај според своите навики податоците […]

Tips & Tricks

СПАС ЗА ПУШАЧИТЕ: Природен еликсир за чистење на белите дробови

Ако сте пушач подолго од 5 години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика. Бронхитис, како и кашлање се сигурно нешто со што се борите. Но, постои рецепт кој може да ви ги олесни проблемите. Ѓумбирот ќе ви помогне да се ослободите од шлајмот. Кромидот и лукот имаат силни антиканцерогени […]

Tips & Tricks, Видео

Откако ќе го видите ова веќе НИКОГАШ нема да фрлите кора од банана! (ВИДЕО)

Омиленото јужно овошје содржи калиум и влакна и е докажан природен лек за многу болести, но дали го знаевте ова за нејзината кора?! Некои тврдат дека кората од банана ја чисти кожата и значително ги намалува брчките. Исто така, го подобрува сјајот на косата, ја хидрира и ја храни. Кората […]

Препораки

За здраво срце, забавување на стареењето и слабеење: Измешајте ги овие две состојки, прават чуда

Направете супер мешавина која му помага на цело тело. Измешајте неколку лажици мед и цимет и јадете го ова наутро.Со помош на оваа смеса ќе се спасите од инфекции и бактерии, ќе ви помогне да симнете килограми и ќе ви помогне срцето нормално да работи. Може да го земате и […]

Tips & Tricks

ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: 7 причини поради кои треба да јадете свеж лимон!

Ова се причините поради кои ова чудесно овошје треба да биде дел од вашата исхрана. 1. Слободни радикали во акција Витаминот Ц е најважен антиоксиданс и ги неутрализира слободните радикали во и надвор од клетките. Тие се одговорни за оштетувања на мембраните во клетките кои доведуваат до низа хронични болести. […]

Видео, Препораки

Чај против кашлица – делува веднаш, телото ќе ви биде благодарно

Ако мачите мака со кашлицата, особено во екот на алергиите, ви нудиме чај за смирување.Ова е се што ви треба: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и […]

Препораки

НИКАКО не мешајте алкохол со Кока-кола – опасно е!

Иако сите понекогаш сакаме да си дозволиме да излеземе, да пиеме и да се забавуваме, оваа комбинација на алкохол со кока-кола која често се пие е штетна и погрешна.Кока колата е без шеќер, или бар така велат, па брзо се апсорбира во цревата, а со тоа брзо се апсорбира и […]

Препораки

Ја нарекуваат ангелска билка: Ја открил Архангел Михаил а лечи буквално се!

Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис.Во средниот век била една од главните лековити билки кои се користеле, а главната употреба и била за треска. Во тој период со […]

Видео, Десерти

БЕЗ ШЕЌЕР И ПЕЧЕЊЕ: Најбрзиот и најздрав брауни колач можете да го јадете колку што сакате! (ВИДЕО)

Овој колач можете да го јадете без грижа на совеста бидејќи е направен исклучиво од здрави состојки. Погледнете го и видеото кое ја прикажува подготовката на браунито: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно […]