Tag: здравје

Препораки

Рецепт од руски лекар: Една лажица од ова и телото работи како швајцарски часовник

Маслиновото масло е корисна и здрава намирница која се препорачува да ја користите наместо обичното. Со него се чисти црниот дроб и тоа ако земете наутро една лажица маслиново, една сок од лимон. Ова е рецепт од руски лекар кој вели дека ваквата комбинација наутро, па и навечер пред спиење, […]

Препораки

Пијте млеко и цимет наутро и навечер – помага за наглата промена на времето

Дојдоа студени денови, па ви препорачуваме утрата наместо со кафе да ви почнуваат со топло млеко и цимет. Помага за превенирање рак, за коските, за подобра циркулација. Помага и за несоница, за подобар имунитет. Делува супер за кашлица и болка во грлото. Ублажува болка и забоболка. Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Препораки

Симболот на есента е лек за проширени вени – моќен домашен лек

Костените се симбол на есента, имаат витамини Ц, Б1, К, А и скроб, пектин, каротин, лецитин, минерали и органски киселини, како и други важни состојки. Костените се користат за лекување проширени вени. Ја зголемуваат еластичноста на крвните садови, ги намалуваат болките, намалуваат и отоци и црвенило. Ви требаат 50 грама […]

Видео, Препораки

Видео рецепт: За грип, настинка, кашлица и болки во крајници – лек со кој нема да се разболите на ладното

Направете го најмоќниот лек за грип и настинка како и болки во крајниците, дома.       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од […]

Препораки

Чај против грип и настинка – нема да се разболите зимово

Направете чај за студените денови, кои носат грип, настинка и разни болести. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од леска – малкумина знаат колку […]

Препораки

За брзо зараснување на рани, мозолки и имунитет – јадете ја оваа намирница почесто

Кромидот е супер намирница која се користи за секое јадење. Иако мириса силно и создава солзи, многу е здрав. Ако го ставите на рана, брзо ќе зараснат, а помага и за акни и мозолки. Идеалната количина за здравје е 600 до 1.200 милиграми дневно според истражувањата. Сепак, треба да го […]

Салати

Подобрете го здравјето: Со помош на намаз од авокадо, ќе ја намалите киселоста во телото

Поради современиот начин на живот, pH во нашето тело е помала, односно покисела, затоа направете намаз кој ќе го опорави вашиот организам. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 […]

Препораки

Спречува срцев удар и ги опушта мускулите: Магнезиумот е важен, овие намирници се полни со него

Недостатокот на магнезиум во телото, неопходен за коските и мускулите, може наместо со лекови и апчиња, да го надоместите и со храна. Делува за крвните садови, намалување холестерол, за намалување крвен притисок, за мускулите и спречува срцев удар. Во вашето мени внесете намирници богати со магнезиум: Спанаќ Ориз Темно чоколадо […]

Препораки

За ладните денови кои дојдоа нагло: Напиток за имунитет и исфрлање отрови

Направете си течност за да ги исфрлите сите отрови од телото и да ви се подобри имунитетот. Истријте еден лимон со сода бикарбона за да се уништат сите бактерии. Сварете вода и л=оладете ја, па додадете ситно сечен лимон и магдонос, па ставете во ладилник преку ноќта. Утредента ставете ја […]

Препораки

Печурките ги јадеме често а не знаеме дека помагаат за голем проблем

Печурките се вкусни, да се јадат сами или како прилог со некое јадење, имаат супер арома и многу се здрави. Она што малкумина го знаат за нив е дека ја разредуваат крвта и помагаат да се елиминира лошиот холестерол во крвта. Користете ги почесто и за вкус и за здравје. […]