Tag: здравје

Главни јадења

Омиленото топло есенско јадење: Брза чорба од тиква

Вкусна чорба со тиква, омиленото есенско јадење на секој од нас. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Салати

Здрава салата со која ќе го подобрите видот, ќе ги отстраните мастите од црниот дроб и ќе го исчистите дебелото црево

Цвеклото не е претерано омилено поради необичниот вкус, но е богато со есенцијални хранливи материи и нуди бројни лековити својства. Ги отстранува маснотиите од џигерот и спречува запушување на дебелото црево, а го опоравува и видот. Помага и во лечење на анемија и го зајакнува кардиоваскуларниот систем бидејќи е богато […]

Препораки

Лимонада со куркума – посилна од секое апче и антидепресив

Сите знаеме колку е здрав лимонот, колку витамини има, колку не штити и помага за нашето здравје и имунитет, а исто толку здрава е и куркумата, која делува позитивно на желудникот, како и на депресијата, стресот и анксиозноста. Ви требаат 4 лажици ладна вода, 2 лажици куркума во прав, 4 […]

Повеќе

Здрави како дрен: Домашен рецепт за напивка која лечи настинка и го зајакнува имунитетот

Сезоната на настинки и грипови е пред нас, но со оваа напивка можете да бидете сигурни дека вашиот имунитет ќе биде подготвен да ве одбрани од сите болести. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во […]

Препораки

Го штитат срцето, намалуваат притисок и го регулираат стомакот – јадете ги често

Сливите се многу вкусни и здрави, а се еден од симболите на есента, особено слаткото од нив. Помагаат така што го штитат срцето, намалуваат крвен притисок и штитат од удар. Помагаат за полесно варење на храната и плеснување, како и за да се намали шеќерот во крвта. Само 3-4 сливи […]

Повеќе

Веднаш запишете го овој рецепт: За една недела ги топи мастите околу стомакот

Многу луѓе се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да дојде до развој на некои здравствени проблеми. За среќа, успеавме да пронајдеме рецепт за лек кој ќе ви помогне да го решите овој проблем! Имено, со него ќе ги […]

Препораки

За слабење, тенок струк и здравје – намирници богати со влакна, јадете ги секој ден

Влакната се неопходни за нашето тело, за здравје и правилно функционирање. Се наоѓаат во овошјето, зеленчукот, во житарките и мешунките, а со ние сме здрави, се чувствуваме убаво, сито и не се дебелееме. Со нив ќе имате тенок струк, нема да се дебелеете, ќе го намалите холестеролот и шеќерот во […]

Препораки

Против болки, опуштање на телото и грчеви – јадете го ова почесто

Макот има супер вкус и се користи најчесто за слатки специјлитети, торти и колачи. Се користи за опуштање на мускулите, против болки, за искашлување, како и абдоменални грчеви. Атлетичарите од Грција пред натпревар пијат вино со мед и мак за здравје. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот […]

Препораки

Здрави мали топчиња – јадете маслинки почесто, има 1001 причина

Маслинките се здрави и вкусни ситни топчиња со неверојатна арома, кои може да се комбинираат во многу јадења. Седум маслинки имаат три грама добри маснотии за телото и само 28 калории. Го чуваат срцето и крвните садови, имаат антивоспалително дејство и делуваат и како антиоксиданс. Штитат и од канцерогени заболувања. […]

Препораки

Витаминот А помага за здрава кожа, коса и нокти – овие намирници изобилуваат со него

Витаминот А е многу важен за телото, има голема улога за целокупното здравје, и е еликсир на младоста. Одговорен е за здрава кожа, коса и нокти. Го има во: Лосос Риба Пиперки Домати Морков Брокула Јајца Јаболка млечни производи Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета […]