Tag: здравје

Препораки

ПОСТОИ ГОЛЕМА ОПАСНОСТ: Овие садови перете ги веднаш по користењето

Постојат садови од кујната кои треба да бидат измиени веднаш по користењето, т.е. нивната употреба.Тука, прв на листата е кујнскиот нож кој е најдобро веднаш да се испере бидејќи во спротива бактериите и нечистотијата се лепат за него и се пренесуваат на храната. Валканите плехови исто така веднаш мијте ги, […]

Tips & Tricks

ДИЕТАТА ПО КОЈА ЗБУДАЛЕ СВЕТОТ: Се почнува со вода, јадете што сакате а слабеете

Постои начин да јадете што сакате и колку сакате, а да живеете здраво и да слабеете. Веќе ви откривме, хроно исхраната е диетата по која збудале светот. Сега ви го откриваме менито, како треба да ви почне и заврши еден ден, што да јадете, а што да избегнувате. Чаша вода […]

Препораки

ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба

Горните полици се за еден вид храна, подолните за друг. Знаевте ли дека секоја полица во фрижидерите е наменета за одреден тип храна?Еве каде да ја чувата храната за да биде свежа, вкусна и подолго да трае. На горните полици температурата е најстабилна па би требало тука да ги чувате […]

Препораки

Витаминска бомба која ги брка сите болести

Овој напиток е толку здрав и е права витаминска бомба која ги брка сите болести. Повеќе на Готви.мк: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Каде престојуваше и јадеше Северина во Берово ФОТО: Кој го врти Милан – Северина објави фотографија со синот Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! […]

Препораки

Напијте се чаша вино пред да запалите цигара – еве зошто

Ако сакате да го спречите штетното дејство на цигарите, експертите и научници препорачуваат да се напиете чаша вино пред да запалите цигара и да повлечете дим.Виното има хемикалии кои штитат од краткорочни оштетувања на крвните садови. Во едно испитување, половина од испитаниците се напиле црвено вино пред да запалат цигара, […]

Tips & Tricks

ХРОНО ИСХРАНА: Јадете што сакате, колку сакате, а слабеете – што е тајната?

Хроно исхраната е посебен начин на исхрана во кој јадете што и колку сакате, а губите килограми.Основната идеја за режим на исхрана по одредено време потекнала од францускиот лекар Alain Delabosa, кој го има регистрирано својот програм во 1986 година. Овој програм претрпел бројни промени во светот. Предност е тоа […]

Tips & Tricks

Што се случува во вашиот организам кога ќе ги оставите цигарите?!

Ако размислувате да ги оставите цигарите, ќе ви дадеме 8 добри причини поради кои би требало тоа да го направите. Дознајте што се случува во вашиот организам по одредено време откако ќе ги оставите цигарите. По 20 минути: Се намалува бројот на отчукувања на срцето и крвниот притисок. По 12 […]

Препораки

Го продолжува животот: Зошто треба да јадеме грав?

Гравот е традиционално македонско јадење, а треба да го јаете бидејќи е премногу здрав.Гравот го продолжува животот, помага да се намали холестеролот, и го зголемува нивото на добриот холестерол во телото. Содржи многу витамини и растителни влакна и помага за многу болести. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, […]

Tips & Tricks

Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии?

Некои ги чуваат чашите свртени надолу, а некои нагоре, но како е правилно?Ако ги чувате вашите стаклени чаши со лицето надолу, влагата ќе се задржи, и ќе станат легло на бактерии. Од друга страна, ако ги чувате обратно бактериите нема толку да се размножуваат бидејќи нема да се задржи влагата. […]

Препораки

1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

Руколата се служи во салати, одлично го надополнува вкусот и е многу здрава.Овој додаток има хранлива вредност, не дебелее, има витамини А, К, Ц и Б, и помага за многу болести, а ова се дел од нив. Руколата има антиканцерогено дејство. Руколата е значајна против ракот на дојка. Исто така, […]