Tag: здравје

Повеќе

Тој тврди дека лекот за рак го имаме во кујната – Видеото масовно се споделува

Рудолф Бреус измислил метод од 42 дена исхрана ограничена само на сокови од органско произведен зеленчук. Неговиот метод, како што вели тој, излечил 45.000 луѓе од рак и леукемија.Ова е неговиот рецепт: цвекло (55%), моркови (20%), корен од целер (20%), компир (3%) и црвена ротквица (2%). Се пие само кога […]

Препораки

Домашна маска за лице која прави чуда

Заборавете на скапите препарати од аптеките, едноставно влезете во кујната и направете за себе маска која ќе го разубави и регенерира вашето лице.Помешајте една лажичка желатин и една лажичка млеко, па таа смеса загрејте ја во микробранова за да се растопи желатинот. Потоа смесата нанесете ја на носот и лицето, […]

Препораки

Чувајте го здравјето – Еве зошто треба да јадеме ореви

Јаткастите плодови треба да се консумираат често, бидејќи од нив има големи придобивки за здравјето. Во оваа категорија спаѓаат и оревите кои носат многу благодети за телото.Оревите го штитат срцето од секакви болести, а помагаат и при неколку облици на рак. Содржат витамини, минерали, протеини и влакна кои помагаат да […]

Препораки

Мангото е извор на здравје и енергија

Мангото не е овошје кое е многу застапено кај нас, но сепак го има во поголемите маркети. Има многу малку калории и делува благотворно на телото, па затоа, кога и да сте во можност, освежете се со овој егзотичен вкус.Мангото го зајакнува имунитетот, има многу витамин Ц, штити од настинки […]

Tips & Tricks

Ако го внесувате овој витамин нема да имате потреба од диети

Постои начин да го доведете телото во топ форма и без да се изгладнувате и да држите диети. Потребен ви е само еден витамин кој ќе ви помогне да ја одржите тежината за да не накачувате повеќе килограми.Се работи за витаминот Б12 со кој е богат зеленчукот и млечните производи. […]

Tips & Tricks

Ви отекуваат нозете? Напијте се од овој чај

Нозете можат да отечат од топлото време, во текот на бременост, при преголем внес на сол, или при консумирање некои лекови. Ако вашите нозе се отечени и ве болат, решението е чај од магдонос. Исечкајте китка магдонос и ставете ја во шолја за чај. Прелијте со врела вода и оставете […]

Забава

Дали здравата храна не прави попривлечни?

Истражувањата на група психолози на Универзитетот Сент Ендруз го анализирале консумирањето на овошје и зеленчук, и тоа како тие влијаат на нашето тело.Според учесниците кои биле дел од истражувањето, оние кои шест дена јаделе овошје и зеленчук и својотначин на живот го замениле со здрава исхрана, биле оценети како попривлечни […]

Препораки

Јадете леќа – Домашен специјалитет кој нè прави здрави

Иако многумина со денешното темпо на живот имаат малку време за квалитетен оброк и најчесто јадат брза храна, сепак понекогаш треба да се одвои време за себе и да се направи јадење кое е здраво и го чува организмот.Леќата е совршена за вкусна манџа, а го штити и организмот. Помага […]

Tips & Tricks

По напорниот работен ден: Негувајте го лицето со маска од квасец

По напорниот работен ден, направете си маска за лице, со која ќе добиете свеж изглед и ќе исчезнат темните кругови под очите.Потребен ви е квасец, малку мед и неколку капки маслиново масло. Сè се меша, се става на кожата и се остава 20 минути. Потоа, кожата се плакне со млака […]

Препораки

Неколку добри причини да јадете ротквици

Ротквиците се вкусен зеленчук, кој освен што е добар за декорирање, е уште поздрав за јадење, а еве и зошто е тоа така.Ротквиците го помагаат варењето на храната и благотворно делуваат на дигестивен систем. Исто така, ротквиците го решаваат проблемот со надуеност во стомакот. Тие се корисни за елиминирање вируси, […]