Tag: здравје

Tips & Tricks

Можете да јадете во неограничени количини – оваа намирница подмладува, не дебелее и го штити вашето здравје!

Доматот е семоќна намирница за која не сте знаеле многу… Доматот, зеленчук кој всушност е овошје, е богат со разни нутриенти, а може да се јаде и подготвува на повеќе начини. Оваа намирница е многу лековитa и поради ниската калорична вредност е посакувана кај многу диети за слабеење. Доматот го […]

Tips & Tricks

„Порокот“ кој може да биде добар: Чоколадото е здраво за срцето

Љубителите на чоколадо сега конечно имаат причина да се радуваат. Нивниот порок може да биде здрав за срцето, покажале резултатите од итражување спроведено во Данска, кое е објавено во British Medical Journal: Heart, пишува Индепендент. Истражувањето покажало дека умерен внес на чоколадо го намалува ризикот од фибрилации на срцевите преткомори, […]

Tips & Tricks

ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ: Лек за срце по рецепт стар 800 години!

Творецот на познатиот рецепт е монахињата Хилдегард вон Бинген, која живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт станал познат и го практикувале многу луѓе. Рецептот го пренела познатата треварка Марија Требем, авторка на книгата Здравје од божјата аптека. Ова е рецептот за здраво срце! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Препораки

Го пиеме секој ден а го уништува телото за 24 часа – ВНИМАВАЈТЕ

Веројатно исте сакате понекогаш да се освежите со газиран сок, но тој прави многу штета на телото. Ако сакате да си земете некој газиран сок за разладување, размислете уште еднаш.Тие се полни хемикалии и отрово кои создаваат и зависност. Полни се шеќери, па не е ни чудо што расте бројот […]

Препораки

Нема да поверувате: Знаете ли што се лекуваат дршките од црешите – никогаш не ги фрлајте

Иако сите знаеме дека црешата е вкусно и здраво овошје, сепак она што е помалку познато е дека многу здрава е и нејзината дршка.Можеби сте виделе дека некои луѓе ги сушат дршките, а еве и зошто е тоа така. Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и […]

Видео, Повеќе

Домашен сок од цвекло, моркови и лимон (ВИДЕО)

Сокот од цвекло е многу здрав, па топло ви го препорачуваме… Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула

Tips & Tricks

За оние кои имаат проблем со ‘рбетот и зглобовите: Овие три намирници ги регенерираат ткивата

Алтернативните методи на лечење некогаш се добри, а за сите оние кои имаат болки во грбот, постои природен процес на терапија. Секоја болка во ‘рбетот може да се санира. Но, не е сеедно кој е предизвикувач на болките, а со самото тоа се прилагодува и терапијата. Меѓутоа, бидејќи е неопходно […]

Tips & Tricks

Предности на кората од портокал: Нејзиниот прав го зајакнува имунитетот!

Кога ќе излупите портокал, прво ја фрлате кората во ѓубре. Овој чекор отсега треба да го прескокнувате, бидејќи токму овој дел од портокалот содржи најмногу витамин Ц, дури два пати повеќе од самиот плод. Кората од портокалите покрај големата количина витамин Ц содржи исалвестрол Q40 и лимонел – состојки кои […]

Tips & Tricks

Помага кај повеќе болести: Направете домашен сок од НАНЕ!

На зима, омилена напивка за многу луѓе е чајот од нане, поради убавиот вкус, пријатниот мирис, но и бројните лековити својства. Сепак, сезоната на цветање на нането е лето, а ние ви претставуваме совршен начин да уживате во оваа моќна билка и за време на летото – подгответе освежувачки сок […]

Видео, Препораки

Измешајте сода бикарбона и мед – јадете три лажици и ќе се случи чудо

Измешајте сода бикарбона и мед, состојки кои секогаш помагаат во се.Тие се корисни за инфекции, за уништување на ќелиите на ракот и секакви болести. Ова се благодетите од смесата:   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]