Tag: здравје

Препораки

Циметот помага за цела листа болести

Циметот е здрава била која  го јакне срцето, помага и за правилна работа на желудникот, за нервите и за тешко празнење. Помага и за инфекции, за забите и за дијабет. Користете цимет и за кожни проблеми и против стрес. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: […]

Препораки

За притисок, метаболизам и желудникот – Овошје кое многу ни помага

Крушите се здраво и корисно овошје и многу помагаат за проблеми со желудникот. Имаат многу влакна, посебно ако се јадат со кора, а влакната помагаат за желудникот и неговото правилно функционирање.Го намалуваат и крвниот притисок. Го забрзуваат и метаболизмот, а имаат и многу витамин ц. Една порција има само 100 […]

Препораки

Од што се состои ѓумбирот и за што помага?

Ѓумбирот е здрав и корисен и тоа одамна се знае, а еве за што се помага и што се има во него. Во 100 грама ѓумбир има:80 калории 17 грама јаглени хидрати 1.7 гр. шеќер 2 грама диететски влакна 0.75 гр. масти 2 грама протеини Има многу витамини и тоа […]

Препораки

Ренот е лек за многу болести – За што да го користите

Лековитите својства на ренот се многубројни, помага за многу проблеми. Ренот е добар за имунитет, за диета, намалување на висок притисок, и за спречување болест на коските.Има натриум, па поволен е и за дијабетичари. Помага за полесно варење на храната и има и антибактериско дејство.   Повеќе на Готви.мк: Конечно: […]

Препораки

За забите, желудникот и разни проблеми – Мушмулите се дар од Бога

Мушмулите се вкусни и корисни и треба често да ви бидат на мени.Имаат витамин Ц, шеќер, помагаат за разни состојби. Помагаат за затвор, за проблеми со желудник и цревата, за запирање крварење. Супер се и за забите. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Препораки

За сите проблеми со крвта – За што се служи цвеклото

Цвеклото е здрава намирница која се препорачува да се јаде и во лето и во зима. Цвеклото има антибактериско дејство, делува како антианемик, антиоксидант.Помага со своите витамини и влакна, особено е богат со масти и белковини, и најдобар е за јакнење на крвта, особено при анемија. Ја подобрува и циркулацијата, […]

Препораки

За болно грло, воспалени непца и крајници – Чај е лек за се

Кога ќе ве заболи грло искористете природно решение. Се што ви треба е да направите гаргара на болното грло со чај од жалфија.Сите знаеме колку е лимонот здрав и богат со витамин Ц, па затоа додадете го во чајот, кој исто така здрав и корисен. Се препорачува и за воспаление […]

Препораки

Киселото млеко е многу здраво – За што се помага?

Киселото млеко е многу корисно и треба да се користи секојдневно. Помага за варење на храната, за имунитет, како и против бактерии во телото. Одличен е за стомакот, проблеми со варењето и надуеност. Помага и за сите цревни проблеми и лесно празнење. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Препораки

Лек за 100 проблеми – За што се помага кантарион и како да го направите дома

Кантарионот го има од дамнешни времиња во сите бабини рецепти и лекови. Кантарионот расте на ливади, кај нас во Македонија го има во изобилство, и помага за многу проблеми, а богат е и со витамин Ц и каротен во составот. Помага за зараснување рани, кожни проблеми и за исечените и […]

Препораки

За синуси, имунитет и стомакот – Овошје кое најмногу помага

Ананасот е овошје кое можеби не го користите секојдневно, н отреба почесто да се внесува бидејќи има голема корист од него. Има многу витамин Ц и витамини од групата Б.ПОмага за регулирање на крвниот притисок, за алергии, настинки и грип. Помага и за јакнење на имунитетот. Делува позитивно и на […]