Tag: здраво

Tips & Tricks, Предјадења, Препораки

8 докажани бенефити од пиењето јогурт

Можеби и не сме свесни, меѓутоа јогуртите имаат голем позитивен ефект на нашиот организам и здравјето воопшто. Тие содржат активни јогуртни култури кои ја подобруваат дигестијата, а истовремено придонесуваат за добро варење на храната и активен метаболизам. Бенефити има премногу, но ние ви ги издвоивме најважните 8. Здрава дигестија Здравата […]

Видео, Повеќе

Слоевито смути – рецепт за здрави денови

Направете смути со кое ќе бидете здрави како дрен. Подготовката лесна, а вкусот освежителен и одличен:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ […]

Препораки

ЧИНИ САМО 10 ДЕНАРИ: Најевтиниот зеленчук на пазарите е и најздравиот

Најевтиниот зеленчук на пазарите е и најздравиот, а еве и зошто е тоа така:Ротквиците кои кај нас ги има во изобилство, помага за проблеми со желудникот, ја подобрува работата на цревата, и варењето на храната, а помага и за исфрлање на токсините. Ма многу калиум, калциум, витамин Ц, фосфор и […]

Видео

„Сезамови стапчиња” – здраво и вкусно мезе

Ако сакате да грицкате нешто, а да биде здраво и да не ве дебелее, ви нудиме Сезамови стапчиња. Погледнете како се подготвуваат овие здрави грицки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Што ќе јадеме денес од Спицикото во Скопје Сити Мол? Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје […]

Видео, Главни јадења

Вакво пире не сте јаделе – здраво и вкусно

Здравата храна е клучот за долг живот, и за фит тело од соништата, па затоа ви нудиме пире на малку поинаков начин. Еве како се подготвува: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за […]

Видео, Повеќе

ВКУСОТ НА ПРОЛЕТТА: Направете сок од јагоди – БОМБА со витамини

1 кг јагоди, 2 литри вода 1 лимонтус и 250 гр. Шеќер се се што ви треба за највкусен сок од јагоди. Вкусот на сочна и блага јагода е неодолив.. А, откако ќе ги откриете нивните здравствени предности, дефинитивно ќе ги засакате уште повеќе. Еве зошто се смета дека треба […]

Видео, Десерти

ЗДРАВО И ВКУСНО: Фитнес бомбици

Јаткасти плодови, банана, урми…се се става во блендер и се добиваат вкусни и здрави бомбици.Направете фитнес бомбици кои ем ќе ве насладат, ем ќе ви ја доведат линијата до совршенство. Она што е најдобро од се, е што лесно се прават и тоа за миг. Поврзани вести на Готви.мк Англиски […]

Видео, Препораки

ГО ФРЛАМЕ А Е МНОГУ ЗДРАВ: Никогаш веќе нема да го фрлите ова од бананата

Не е хранлив и богат со витамини само плодот на бананата, туку у делот кој често го фрламе без да размислиме ни малку што крие во себе.Ова поучно видео ќе ви објасни каква грешка сме правеле до сега:   Повеќе на Готви.мк: Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Офарбајте ги јајцата за Велигден на здрав начин

Направете совршени велигденски јајца на здрав начин по рецептот на Баба.Ова е се што ви треба.   Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен […]

Видео, Препораки

Килограм чини 8.000 евра: Оваа намирница може да ја имате во дворот а да не сте свесни за тоа

На пазарот е една од најскапите бидејќи таа прави чуда за вашето здравје.Станува збор за печурка која во народот е позната како кујнски дијамант или бел тартуф. Нејзината вредноста на пазарот достигнува од 2.000 до 8.000 евра по килограм. Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во […]