Tag: зглобови

Препораки

Намирница за болки во коски и зглобови

Јогуртот е намирница која особено треба да ја користат лица постари од 50 години. Тој е одличен извор на протеини, помага за слабеење, за коските и зглобовите со калциумот во себе.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Препораки

За коски и зглобови – Намирница задолжителна за над 50 години

Јогуртот е намирница која особено треба да ја користат лица постари од 50 години. Тој е одличен извор на протеини, помага за слабеење, за коските и зглобовите со калциумот во себе. Жените над 50 и мажите над 70 редовно треба да пијат барем шолја на ден. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Препораки

Ако ве боли врат, коски и мускули – Домашен лек со кој за седум дена нема да имате болка

Ако и вие од предолго стоење или седење имате голема мака со болки во коски, грбот, зглобовите, направете си домашен моќен лек кој ќе ве стане од кревет. Земете 150 грама желатин, па измешајте 5 грама со четвртина шолја ладна вода, а оваа смеса оставете ја во ладилник преку ноќ […]

Повеќе

Лек за болни коски: Болките ќе ги снема

Многу луѓе се жалат на болки во зглобовите, колената, колковите, долниот дел на грбот, но и вратот. Тие проблеми можат да настанат од различни фактори, но воглавно тоа е поради неправилниот и лош начин на живот. Во прилог ви донесуваме природен рецепт, за кој оние кои го пробале велат дека […]

Препораки

Народен лек за коските, мускулите и зглобовите – пршлените сами се поместуваат, болката ја снемува

Ова е моќен и природен лек кој помага за зглобови, коски и секаков вид болки. Ви требаат 1 сува смоква, 1 сува кајсија и 5 суви сливи. Се што треба е секојдневно да ја јадете оваа доза, таа има елементи кои се борат со болката, ги прават коските и зглобовите […]

Повеќе

Елиминирајте ја болката во зглобовите и колената, ефект после првиот ден

Овој рецепт го чинат состојки богати со витамини и минерали кои ги смируваат болните колена и зглобовите, а ги зајакнуваат и тетивите и лигаментите. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не […]

Tips & Tricks

Домашна крема за болки во коски, лакти, рамена, зглобови – подобро од секој купен препарат

Направете си домашна маст која го решава проблемот со болни колена, зглобови, лакти и рамена. Навистина е брзо и ефикасно. Ви требаат малку мед, лут сенф, сол и сода, од се по една лажица. Се меша се трие болното место, а се чува кремот во ладилник во кутија. Нека делува […]

Препораки

Домашна руска маст која помага со првото мачкање – евтини состојки „ги бркаат” болките

На сите ни се познати болките во зглобовите, колената, рамената, лактите, кои буквално ги чувствуваме како скршени. По 40-тите веруваме дека е тоа нормално со стареењето, но често се појавуваат вакви болки и порано, поради темпото на живот денес.Ако имате болки, ова е природен руски лек кој може да ви […]

Повеќе

Со овој природен рецепт исчезнуваат болките во колената и зглобовите

Иако воглавно се јавуваат кај постари лица, поради стареење на лигаментите и зглобовите, болките исто така може да се препишат на лошото држење или носење неприкалдни обувки подолго време. За среќа, тука е ефикасен природен рецепт кој може да ви помогне. Овој рецепт го чинат состојки богати со бромелаин, витамин […]

Препораки

Една шолја и болките во коските и зглобовите ќе исчезнат

Болки во коските, зглобовите, мускулите, рацете, грбот, нозете. Сите знаеме колку работата и стресното време исцрпуваат, особено ако постојано седиме и сме во иста положба, а уште полошо ако стоиме со часови на работа.Сепак, има напиток кој помага против овие болки и дефинитивно прави телото да се препороди и да […]