Tag: зачин

Препораки

Заменува апче: Овој зачин помага за сите проблеми и тегоби со стомакот

Куркумата е ароматичен и вкусен зачин кој може да замени апче за болка, но буквално.Помага за болки во стомакот, иритантни црева и депресија. Куркуминот во куркумата е состојката која делува, го намалува чувството на болка и расположува. Јадете кари почесто. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на […]

Препораки

За имунитет, бронхит и спречување тромб – зачин кој ретко се користи а најмногу помага

Помеѓу зачините каранфилчето има посебно место. Има супер арома и вкус, а супер е за компоти и варено вино, а претставува и лек за настинка.Помага за забоболка, како и за спречување на настанувањето на крвни грутки. Го јакне имунитетот, помага за астма и бронхитис, како и реума. Помага и да […]

Tips & Tricks

Овој зачин секогаш ставајте го на рибата – станува поздрава и повкусна

Постојат намирници кои треба да се јадат заедно. Дел од нив се рибата и кари сосот. Верувале или не кога рибата ќе се измеша со кари, здравите омега три масни киселини се спојуваат со моќните антиоксиданси на карите, и таа храна е уште поздрава за нас и помага за многу […]

Препораки

Користете ванила почесто – малкумина знаат за што се помага

Ванилата потекнува од Америка, се верува дека е моќен афродизијак, а со шафран и кардамом е најскап зачин. Има супер вкус и арома, се користи за колачи, крмеови, бисквити, кекси, пудинг, компоти, благо, чоколади и сладоледи како и некои напитоци. Најдобрата ванила доаѓа од Мексико. Порано ја користеле како противотров, […]

Препораки

Едем од најскапите зачини – помага за многу проблеми

Кардамом е зачин кој се користи одамна, создава топлина и има сладок но и лут вкус. Помага за побрзо варење на храната, за освежување на здивот, а по шафранот е најскап зачин на светот. Мирисот му е опоен и ароматичен, нема горчина на вкус, малку е луткаст. Супер е за […]

Повеќе

Збогатете ги јадењата: Домашен пикантен зачин

Збогатете ги јадењата со домашен пикантен зачин. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Препораки

Ја убива најопасната бактерија во телото: Чај од оригано за проблемот кој не го решаваат ни апчиња

Ориганото е незаобиколив зачин при правење пица, како и многу сосови. Се комбинира со лук со кромид и босилек или ким. Лековитите својства му се одамна познати, а се препорачува да се користи и како чај. 1 лажиче оригано прелијте го со 200 милилитри врела вода и нека стои 10 […]

Препораки

Зачин вреден злато – има Б комплекс и помага за спектар болести

Ловоровиот лист е зачин кој одамна се користи во секојдневието и алтернативната медицина, а има многу бенефити.Богат е со витамин А, со витамин Б комплекс и селен и железо, како и цинк и магнезиум, многу важни за здравјето. Го олеснува одењето во тоалет и варењето на храната, помага кај болести […]

Главни јадења

Намаз од путер со зачински билки

Неодолив намаз од путер… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Препораки

Зачин кој дава посебен вкус на јадењето, но внимавајте: Ова се последиците ако претерате

Мускатното оревче спаѓа во групата најценети зачини во светот, има препознатлива арома и е лековит, но претставува и афродизијак. Води потекло од Индонезија, а самото дрво раѓа три пати годишно, а кога плодот ќе се набере, се чисти од првата лушпа, а под неа е оревчето. Се суши, потоа се […]