Tag: заби

Препораки

Намирници со кои забите жолтеат – внимавајте со нив

Постојат намирници кои ни ги прават забите жолти и поради нив тие го губат сјајот. Тука се шеќерите кои треба што помалку да се јадат. Тука е и алкохолот кој ја суши устата и е база за многу инфекции. Тука е и кафето и кофеинот, како и цитрусните овошја. Газираното […]

Препораки

Праските решаваат голем проблем – ќе се спасите од трпење болка

Слатките, ароматични и сочни праски се награда за вашата уста и непцата, а одлични се и за здравје на целото тело. Штити од бубрежни болести, помагаат за исфрлање на отровите, за хидрирана кожа, елиминирање на подочници, како и намалување на борите. Имаат многу витамини, влакна и минерали, како и други […]

Tips & Tricks

Веќе нема да имате забен каменец – една состојка помага подобро од стоматолог

Забниот каменец често се создава на забите колку и правилно да ги миеме и да водиме грижа за нив. Постои домашно, моќно и природно средство да се спасите од забниот каменец. Се работи за кокосовото масло. Ставете две лажички кокосово масло во устата, направете гаргара, па со кокосовото промучкајте како […]

Препораки

Овошка која не дозволува да се создаде кариес – поефективна е од паста, го штити и срцето

Сите јадеме јаболка и особено кај нас ги има во изобилство, а тоа е и најчесто култивираното стебло на светот, богато со витамини. Освежува и има супер вкус, полна е есо вотаминн Ц, минерали и помага за нашиот имунитет, метаболизам, диета, да не се дебелееме и да не се разболуваме. […]

Tips & Tricks

За бели заби – никој нема да поверува дека не сте биле на стоматолог

Оцетот е една од најкористените намирници, има бројни лековити својства, и многу помага за различни состојби. Се смета и за најефикасното средство за избелување заби, ја остава устата без бактерии, и забите бели како бисери. Секогаш разредете јаболков оцет со вода, па исплакнете ја устата вака секое утро. Забите ќе […]

Препораки

Не сме знаеле за оваа намена на куркумата – Рецепт за природно избелување на забите

Куркумата е многу здрава и корисна, има многу хранливи состојки и навистина помага за многу состојби и болести. За почеток, куркумата има антибактериски својства, може да дезинфицирате рани и изгореници, одлична е во превенција на рак, потоа, го намалува ризикот од детска леукемија, штити од рак на црниот дроб…Помага и […]

Tips & Tricks

Четката за заби е полна бактерии – Исчистете ја темелно со една состојка од кујната

Четката за заби која редовно не се чисти, станува легло на бактерии. Иако, со помош на четката ги чистиме остатоци од храна на забите, на неа се лепи многу прашина и бактерии. Четката е неопходно да се менува на неколку месеци, но во меѓувреме, потребно е и темелно да се […]

Tips & Tricks, Повеќе

Дури и пастата не го прави ова – Овошје кое отстранува 90 проценти од кариесот

Јаболката отсекогаш важеле за лековито овошје, кое во Македонија го има во изобилство. Некои видови јаболка се проценува дека имаат десет пати повеќе јод од бананата или кајсијата, а има и витамин Ц во големи количини. Посебно е значајна за зголемување на имунитетот, но и при болести на штитната жлезда. […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби

Постојат многу квалитетни пасти за заби, но она што е природно и направено дома, ретко што може да го замени. Направете паста во вашата кујна која ќе делува против дамките од кофеин, чај, цигари и храна на забите. Се ставаат состојките во сад, се мешаат и соединуваат. Мијте ги забите […]

Tips & Tricks

Избелете ги забите со евтина намирница – Едноставно, а многу помага

Вашите заби може да бидат бели и убави и без скапи третмани. Сè што ви треба е банана, или поточно кората од банана, која е извонредно средство за избелување. Таа има магнезиум и калиум кои ги избелуваат забите без да ги оштетат. Потребно е да ги истриете забите со внатрешниот дел […]