Tag: желудник

Препораки

Ако често имате киселини во желудникот – Помага евтина намирница

Ако имате мачнини и киселини во желудникот, ви треба само јаболков оцет. Го смирува желудникот, со своите витамини Ц и Б. Ако ви е прејак вкусот, помешајте го со вода или мед. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Препораки

Најголемата грешка кога јадеме круши – Вака ни штети

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве […]

Препораки

Избегнувајте ги овие намирници ако имате проблеми со желудникот

Ако имате проблем со желудникот, често чувствувате болка или надуеност, одреден тип на храна никако не треба да консумирате. Се препорачува да не пушите цигари, да не пиете кафе и да не користите алкохол, да не внесувате многу шеќер и сол, како и масна храна и лута храна. Вака ќе […]

Препораки

Мелем за желудникот – Лек за кој малкумина знаат а помага

Сировиот компир е здрав и помага за многу состојби и болести. Иако многумина велат дека се добива температура од него, сепак сировиот компир во мали количини е здрав. Само ако се работи за органски компир, тој има и здрава кора. Ни случајно не се јаде компир со кора ако е […]

Tips & Tricks

Не јадете круши на празен желудник – Важно правило за да немате мака

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како […]

Препораки

Никако не го јадете ова овошје на празен желудник – Делува многу лошо

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со […]

Препораки

Мелем за проблеми со желудник – Сите мислат дека е штетно, но ова многу помага

Сировиот компир е здрав и помага за многу состојби и болести. Иако многумина велат дека се добива температура од него, сепак сировиот компир во мали количини е здрав.Само ако се работи за органски компир, тој има и здрава кора. Ни случајно не се јаде компир со кора ако е зелена […]

Препораки

Лек за желудочна киселина – ако ве мачи стомакот пијте го ова

Ако ве мачи често желудочна киселина тогаш решението е во кујната. Влезете и земете кафено лажиче пченкарно брашно со чаша вода наутро на празен стомак. Правете го ова 40 дена по ред. Вака ќе ја снема маката. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Препораки

Сок кој смирува болки во желудник – ја намалува и надуеноста веднаш

Направете домашен моќен сок за проблемите со желудникот. Потребни ви се неколку состојки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од […]

Препораки

Направете дома лек за чир на желудникот – плус следете ги овие совети

Чирот на желудник е голем и тежок проблем кој тешко се отстранува и секако создава тешкотии и тегоби. Сепак, постојат препарати од природата кои помагаат да се реши маката. При ваква состојба важно е од телото да ги исфрлите лутите, премногу зачинети намирници, и оние кои едноставно не ви одговараат […]