Tag: епицентар

Повеќе

ФОТО: Предмалку почувствуван слаб земјотрес во Скопје

Во текот на вечерта (18.10.2016 година) во 22:14 часот беше почуствуван земјотрес во Скопје кој бил со интензитет од 1,8 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 5 километри северо-западно од Скопје и на длабочина од 1 километар. Земјотреси со послаб интензитет во регионот во текот на денешниот ден биле регистрирани и во Турција, Албанија и […]

Повеќе

Нов земјотрес почувствуван во Македонија

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според податоците, потресот бил на длабочина од два километри, со епицентар во Карбинци. Повеќе вести на Готви.мк: Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес […]

Повеќе

Земјотресот во Скопје со јачина од 2,4 степени (ФОТО)

Денешниот земјотрес кој беше почуствуван во Скопје бил со интензитет од 2,4 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 6 километри источно од Скопје, на длабочина од 1 километар. Денес ова е втор земјотрес кој се случи во Скопје. Попладнево во 13:20 часот во главниот град и околината беше почувствуван земјотрес […]

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во централна Италија – Има и жртви

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени по Европската скала го потресе централниот дел на Италија околу 4 часот сабајлево. Урнати се многу згради во околината на епицентарот, а според странските медиуми бројката на жртви засега варира од 6 до 13 лица. Земјотресот бил со епицентар на 76 километри од Перуџа, а бил почувствуван […]